Wrogie przejęcia na rynku kapitałowym

Kategoria:
Wydawnictwo: K.E. Liber
ISBN: 8390950243
Okładka: twarda
stron: 191
Wymiary: 17 x 24

57,90 

Czas wysyłki: Towar tymczasowo niedostępny

Podziel się ze znajomymi:

Opis

” przejęcia” są unikalną analizą rynku kontroli nad przedsiębiorstwami. Książka opiera się na opisach przeszło 40 przypadków wrogich przejęć i daje nowe spojrzenie na funkcjonowanie tego rynku. Przedstawia wydarzenia prowadzące do zgłoszenia oferty przejęcia, sposoby zgłaszania takich ofert, strategie obrony podejmowane przez firmy będące celami przejęcia oraz wyniki ofert.

Z przedmowy:
„Genezą niniejszej książki był Raport Specjalny, jaki autorzy opracowali dla oksfordzkiego Towarzystwa Badań Ekonomicznych (Oxford Economic Research Associates – OXERA), poświęcony strategiom obronnym stosowanym przez firmy w przypadku oferty wrogiego przejęcia. Celem tej książki jest umożliwienie Czytelnikowi zapoznanie się z funkcjonowaniem „rynku kontroli nad przedsiębiorstwami” w Wielkiej Brytanii, różnicami, jakie występują w tej dziedzinie w systemach finansowych innych krajów, jak również podejściem firm do obrony przed przejęciem. Dzięki omówieniu przykładów wszystkich wrogich przejęć, jakie miały miejsce w Wielkiej Brytanii w okresie 15 miesięcy, książka ta pozwala zapoznać się ze szczegółami dotyczącymi kilku najważniejszych przypadków wrogich przejęć w ostatnich latach.

Książka składa się z dwóch części. Część pierwsza przedstawia omówienie rynku transakcji przejęć firm w Wielkiej Brytanii oraz próbę umiejscowienia specyfiki brytyjskiej w kontekście międzynarodowym. Sugerujemy, iż sytuacja w Wielkiej Brytanii jest pod wieloma względami wyjątkowa w porównaniu z innymi krajami, z uwagi na unikalną zdolność zarządów firm brytyjskich do bycia pozbawionymi kontroli nad przedsiębiorstwem wbrew własnej woli. Rozważamy kilka konkurencyjnych opinii na temat wrogiego przejęcia jako jednej z metod kontroli nad zarządem firmy i proponujemy kilka możliwych sposobów wyważenia korzyści z aktywnego rynku przejęć oraz ewentualnych kosztów w długookresowej perspektywie funkcjonowania firmy. Pierwsza część książki zawiera ponadto wnioski z analizy przedstawionych przypadków wrogich przejęć.

Wnioski pochodzą z dogłębnej analizy 42 przypadków wrogich przejęć, jakie miały miejsce w Wielkiej Brytanii w okresie od stycznia 1989 do marca 1990 roku. Przypadki te omówione zostały w drugiej części, która stanowi, jak uważamy – jedno z najobszerniejszych studiów tego typu. Zrozumienie procesu wrogiego przejęcia oraz strategii obronnych podejmowanych przez firmy, będące celem przejęcia wymaga szczegółowej wiedzy na temat tła i wydarzeń związanych z danym przypadkiem. Podejście na zasadzie studium przypadków jest jedynym sposobem zapewnienia odpowiedniego stopnia szczegółowości. Z drugiej jednak strony, nie zawsze łatwo jest wyciągnąć ogólne wnioski z samej tylko analizy przypadków. Dzięki przedstawieniu stosunkowo dużej liczby przykładów, staraliśmy się osiągnąć cel w postaci sformułowania ogólnych wniosków, tyczących polityki w zakresie wrogich przejęć, nie tracąc przy tym korzyści wynikających z analizy na poziomie mikroekonomicznym. Wydaje nam się zwłaszcza, iż trendy występujące w analizowanych przez nas przypadkach wrogich przejęć, będą wyraźnie widoczne.

Druga część książki bazuje silnie na badaniach prowadzonych przez Erica Shirbini i Malcolma Hiscook. Poświęcili oni dużo pracy nad szczegółowym rzetelnym opracowaniem przypadków wrogich przejęć. Jednak za wyrażone opinie i ewentualne błędy, jakie znalazły się w tej książce, pełną odpowiedzialność biorą na siebie autorzy.”

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Wrogie przejęcia na rynku kapitałowym”