Zagadki wzrostu gospodarczego. Siły napędowe i kryzysy – analiza porównawcza

Kategoria:
Wydawnictwo: C.H. Beck
Okładka: twarda
stron: 383
Wymiary: 17 cm x 24,5 cm

61,90 

Czas wysyłki: Towar tymczasowo niedostępny

Podziel się ze znajomymi:

Opis

Dlaczego Australia oderwała się gospodarczo od Nowej Zelandii ?

Dlaczego Austria (niemal) dogoniła Szwajcarię ?

Dlaczego Meksyk jest dużo biedniejszy od Hiszpanii ?

Dlaczego Wenezuela stała się biedniejsza od Chile ?

W czym Portoryko przypomina byłą NRD ?

Dlaczego „komunistyczne” Chiny wyprzedziły „kapitalistyczne” Indie ?

Dlaczego Pakistan rozwijał się wolniej niż Indonezja ?

Autorzy książki próbują odpowiedzieć na te i podobne pytania, zajmując się jednocześnie szerszym problemem: skąd biorą się różnice we wzroście gospodarczym? To fundamentalnie ważne zagadnienie jest w tej publikacji analizowane w odmienny sposób niż w innych pracach dotyczących wzrostu gospodarczego, ponieważ jej Autorzy:

– analizują łącznie systematyczne siły rozwoju (tzn. działające przez dłuższy lub przez cały czas) oraz skutki rozmaitych kryzysów;

– koncentrują się na głębokich przyczynach wzrostu, w tym zwłaszcza na instytucjach, ale wszędzie tam, gdzie może to pomóc w określeniu instytucjonalnych uwarunkowań, przeprowadzają również rachunek wzrostu, pozwalający na identyfikację płytkich jego przyczyn, takich jak nakłady pracy i kapitału oraz zmiany produktywności czynników wytwórczych;

– porównują specjalnie dobrane pary krajów, co pozwala na uniknięcie wielu słabości, które pojawiają się, gdy badana jest albo szeroka grupa krajów, albo pojedynczy kraj.

„Ogólnie uważam książkę za jedna z najciekawszych, jakie opublikowano w Polsce w ostatnich latach. (…) jest łatwa w czytaniu i wobec tego może zainteresować także osoby spoza środowiska akademickiego. Niemniej jednak to studenci szkół i wydziałów ekonomicznych oraz część ekonomistów akademickich są ? przypuszczam ? głównymi adresatami i będą najczęściej jej Czytelnikami”.
Prof. dr hab. Stanisław Gomułka

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Zagadki wzrostu gospodarczego. Siły napędowe i kryzysy – analiza porównawcza”