Opis
Tytuł oryginału:
TRADING FOR A LIVING
Psychology, trading, tactics, money management
Książka napisana przez światowej sławy inwestora, jej zadaniem jest służyć pomocą graczom giełdowym, ekonomistom, analitykom rynku i studentom.
Autor dzieli się z Czytelnikiem własnymi doświadczeniami i wiedzą, usystematyzowaną i sprawdzoną w praktyce. Wskazuje, jak osiągnąć sukces na giełdzie, łącząc znajomość systemów gry i zarządzania pieniędzmi z umiejętnością rozpoznawania psychologicznych aspektów rynkowej rywalizacji.
– Psychologia rynku – kontrolowanie emocji i sposoby unikania najczęściej popełnianych błędów.
– Wyciąganie korzyści z umiejętności obserwacji zachowania tłumu – klasyczna analiza techniczna i nowoczesne metody komputerowe: wskaźniki śledzenia trendu, oscylatory, wolumen, liczba otwartych kontraktów, wskaźniki nastroju.
– Najlepsze metody stosowane przez analityków rynków kapitałowych – obrót kontraktami terminowymi i opcjami na indeks akcji.
– Oryginalne wskaźniki autorstwa A. Eldera.
– Wybór transakcji z największą szansą na sukces – systemy inwestycyjne, pozwalające selekcjonować transakcje i ustalać punkty wejścia i wyjścia z rynku.
– Zasady zarządzania ryzykiem – emocje i rachunek prawdopodobieństwa.
Recenzje:
„Zawód inwestor giełdowy” to książka ciesząca się ogromnym zainteresowaniem wśród inwestorów giełdowych, łącząca wiedzę z zakresu analizy technicznej i finansów behawioralnych. Alexander Elder, wytrawny inwestor giełdowy, z wykształcenia psychiatra, ukazuje swój punkt widzenia w inwestowaniu na giełdzie przez pryzmat psychologii.
Właśnie dlatego pierwsze dwa rozdziały książki dotyczą zagadnień psychologii jednostki oraz psychologii tłumu. Dr Elder dogłębnie przygląda się tym aspektom, a także doskonale ujmuje swoje przemyślenia w książce, wyjaśniając wiele tajemnic psychologii inwestowania. Kolejne rozdziały dotyczą klasycznej analizy technicznej, gdzie znaleźć można opis najważniejszych wskaźników technicznych, oscylatorów i innych istotnych mierników koniunktury giełdowej. Warto zwrócić uwagę na dokładne wytłumaczenie zasad działania i konstrukcji wskaźników, co jest raczej rzadko spotykane u innych autorów.
Dodatkowo Elder zamieszcza wiele ciekawych przykładów z objaśnieniami. Ciekawym uzupełnieniem jest część poświęcona systemom inwestycyjnym, również systemom stworzonym przez samego autora książki (Triple Screen Trading System). Część książki poświęcona jest też zarządzaniu ryzykiem. Książka godna polecenia, jednak cechuje ją wyższy stopień trudności w porównaniu z innymi pozycjami naukowymi dostępnymi na rynku. Mniej wtajemniczonym inwestorom zalecałbym przeczytanie najpierw chociażby biblii AT Murphy’ego lub „Wspomnień gracza giełdowego” E. Lefevre, prezentowanych wcześniej na łamach „Trendu”. „Zawód inwestor giełdowy” jest ich doskonałym uzupełnieniem i rozszerzeniem.
Jakub Domagalski, www.gazetatrend.pl
Za rekomendację tej książki niech posłużą te słowa z jej wstępu: „Nauka inwestowania była dla mnie długą podróżą […]. Posuwając się do przodu lub kręcąc się w kółko natrafiałem ciągle na mur – rujnowałem mój rachunek wystawiając na ryzyko zbyt duże kwoty”. Jeśli Czytelnik odnajduje się w tej sytuacji to jest to pozycja obowiązkowa. W innym wypadku ciekawe spostrzeżenia, a w szczególności te budujące analogię pomiędzy psychologią (autor jest z wykształcenia psychiatrą) a analizą rynku z pewnością podsuwają cenne wskazówki, które mogą zaprocentować w przyszłości każdego inwestora. Polecam.
Katarzyna Płaczek, Portal Inwestycji Giełdowych,
MyCharts.pro
„Kiedy zaglądasz do jaskini, z początku widzisz bardzo niewiele. Ale kiedy przyzwyczajasz się do ciemności, widzisz coraz więcej. A jeśli odważysz się zostać tam wystarczająco długo, w końcu zobaczysz wszystko.” Nicola Morgan
Moim zdaniem najtrudniejszą rzeczą na giełdzie nie jest osiągnięcie kosmicznych zysków, lecz nieustanne, codzienne podążanie drogą, która do nich prowadzi. Jednak najpierw należy przede wszystkim odnaleźć swoją drogę na rynkach finansowych. Nie jest to łatwe, ponieważ na giełdzie jest bardzo dużo szerokich, łatwych, przyjemnych oraz powszechnie znanych i nawet dość popularnych autostrad, które jednak zawsze, prędzej czy później, prowadzą do katastrofy. Jednocześnie ścieżki do zysków są wąskie, trudne, nie tylko wymagają siły charakteru, dużo pracy oraz poświęcenia, ale również, a może przede wszystkim są dość dobrze ukryte i znajdują się w najmniej oczekiwanych miejscach… Całą recenzję przeczytaj na Comparic.pl