Opis
Książka otrzymała Polską Nagrodę za Osiągnięcia w Dziedzinie Zarządzania Finansami – Beta 2007.
Książka jest poświęcona analizie wskaźnikowej sprawozdania finansowego jako najważniejszej i najczęściej stosowanej analizie finansowej przedsiębiorstwa. Omówiono w niej sposób obliczania i interpretacji wskaźników finansowych, koncentrując się na najbardziej przydatnych i wiarygodnych spośród nich. Zaprezentowano systemy powiązanych ze sobą wskaźników ułatwiających analizę przyczynowo-skutkową problemów występujących w przedsiębiorstwie i wprowadzenie nowych rozwiązań. Wiele uwagi poświęcono metodom tworzenia jednoznacznej i wiarygodnej oceny sytuacji finansowej na podstawie wskaźników, przeciwstawiając się powszechnej, choć błędnej opinii, że „wskaźniki można różnie interpretować”. Rozważania teoretyczne zostały zilustrowane licznymi przykładami z praktyki polskich przedsiębiorstw. Ze względu na obszerność tematyki książkę podzielono na dwa tomy.
W tomie 1 dokonano charakterystyki pozycji wszystkich sprawozdań finansowych, jakie sporządzają polskie przedsiębiorstwa. W tomie 2 omówiono budowę i interpretację wskaźników finansowych oraz sposób tworzenia syntetycznej oceny.
Tom 1 zawiera:
– wyjaśnienie, kto i dlaczego sporządza różne sprawozdania finansowe,
– omówienie poszczególnych pozycji sprawozdania finansowego jednostkowego i skonsolidowanego według polskiego prawa bilansowego, tj. ustawy o rachunkowości, rozporządzeń oraz krajowych standardów rachunkowości,
– charakterystykę pozycji sprawozdań składanych w GUS (F01 i F02) oraz raportów spółek giełdowych,
– omówienie poszczególnych pozycji sprawozdania finansowego jednostkowego i skonsolidowanego według Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej.
Publikacja jest przeznaczona dla dyrektorów finansowych, prezesów firm, głównych księgowych, biegłych rewidentów, doradców i kontrolerów finansowych, specjalistów w zakresie zarządzania finansami, a także studentów finansów i rachunkowości.