Paradoks Abilene i inne medytacje o zarządzaniu

Kategoria:
Wydawnictwo: Linia
ISBN: 9788363000806
Okładka: miękka
stron: 184

35,40 

Podziel się ze znajomymi:

Opis

Czy nie masz czasami wrażenia, że biuro twojej firmy bardziej przypomina zakamuflowany dom dla obłąkanych, niż miejsce prowadzenia działalności gospodarczej? Czy nie kręcisz głową z niedowierzaniem, kiedy wspólnie z kolegami ślęczysz po godzinach w bezsensownych projektach? Czy niechęć do podejmowania ryzyka jest tak wszechobecna, że mierność staje się nakazem chwili? Jeśli te sytuacje wydają ci się znajome, może to oznaczać, że twoja firma już wyruszyła w „podróż do Abilene”.

Kiedy w artykule z 1974 roku Jerry Harvey użył po raz pierwszy określenia „paradoks Abilene”, firmy w całej Ameryce doświadczyły prawdziwego trzęsienia ziemi, którego efekty odczuwa się do dziś. Na przykładzie pewnej sytuacji rodzinnej, Harvey zauważył, że wydarzenia, które nas spotykają często nabierają tempa i zaczynają żyć własnym życiem mimo, że nikt nie chce w nich uczestniczyć. Harvey zwrócił również uwagę na to, że podobny proces występuje w bardzo wielu organizacjach działających na bardziej sformalizowanych zasadach, takich jak korporacje, związki religijne, organizacje społeczne, czy instytucje administracji publicznej. Określenie „paradoks Abilene” ujawniło słabość wielu środowisk biurowych w organizacjach na całym świecie. Harvey zaczął otrzymywać wiele listów opowiadających o doświadczeniach z podróży do Abilene w organizacjach, które przeznaczają ogromne ilości czasu i pieniędzy na projekty, które wszyscy członkowie tych organizacji uważali za kompletnie nietrafione.

Ta książka to kolejna terapia szokowa, jaką Jerry Harvey zaaplikował światowi biznesu. Jest to cykl wnikliwych i często rozśmieszających do łez „medytacji” na temat szaleństwa współczesnego życia organizacyjnego. Na przykładach historii i zdarzeń, z jakimi zetknęliśmy się chyba wszyscy (choć przedstawionych w zupełnie niecodzienny sposób), Paradoks Abilene przekonuje, że organizacje nieustannie skazują się na porażki, rozbudzając wśród swoich członków poczucie wyobcowania, nieufności, wszechobecnych konfabulacji i strachu przed podejmowaniem jakiegokolwiek ryzyka.

W swoich medytacjach, profesor Harvey prowokuje do zastanowienia się:

– Czy twoja firma również wyruszyła w podróż do Abilene i co możesz zrobić w obliczu tego odkrycia?

– Czy pracujesz na „żabiej” farmie? (W bajkach pocałunek księżniczki zmienia żabę w księcia, ale w większości organizacji można spodziewać się dokładnie odwrotnej przemiany.)

– Jakie wnioski na temat uczciwości i podejmowania ryzyka w organizacjach można wyciągnąć na podstawie doświadczeń pilota japońskich linii lotniczych, któremu udało się bezpiecznie wylądować na wodach zatoki San Francisco?

– Co łączy Adolpha Eichmanna z decyzjami podejmowanymi przez zarządzających w czasach kryzysu gospodarczego?

– Jak poradziłby sobie w twojej firmie Matt Dillon, który w amerykańskim serialu westernowym Gunsmoke dzielnie przeciwstawił się wzburzonemu tłumowi próbującemu zlinczować więźnia?

– Dlaczego jednym z największych wyzwań, z jakimi mierzą się dziś kierownicy nie jest radzenie sobie z konfliktem, ale radzenie sobie z porozumieniem?

„Paradoks Abilene” nie przypomina innych książek na temat zarządzania. Obserwacje Harveya dotyczące absurdów życia organizacyjnego spowodują u ciebie wybuchy śmiechu, chwile namysłu i grymasy bólu. Mogą cię nawet całkowicie wyprowadzić z równowagi. Wiele wskazuje jednak na to, że na stronach tej książki usłyszysz echo własnych myśli i niepokojów i spojrzysz na swoją firmę w nowy sposób. Kto wie? Może nawet znajdziesz sposób poprawienia nie tylko własnego życia, ale również życia ludzi, z którymi pracujesz.

O autorze

JERRY HARVEY – emerytowany profesor zarządzania George Washington University. W trakcie swojej kariery pracował, jako konsultant wielu organizacji przemysłowych, rządowych, religijnych, wojskowych, edukacyjnych i społecznych. Jest autorem około pięćdziesięciu artykułów publikowanych w prasie fachowej oraz dwóch książek: Paradoks Abilene i inne medytacje o zarządzaniu oraz How Come Every Time I Get Stabbed in the Back, My Fingerprints Are on the Knife? Występował również w kilku filmach na temat zachowań organizacyjnych, na przykład: The Asoh Defense, The Gunsmoke Phenomenon czy The Abilene Paradox. Obecnie zaangażowany jest w badania związane z etycznymi, moralnymi i duchowymi zagadnieniami funkcjonowania organizacji.

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Paradoks Abilene i inne medytacje o zarządzaniu”