Zenon Komar

Zenon Komar to osoba, która w latach 90. tworzyła polski rynek kapitałowy. Urodził się 2 kwietnia 1944 roku we Lwowie. Doradca finansowy oraz bankier inwestycyjny. Absolwent warszawskiej Szkoły Głównej Planowania i Statystyki.

Tuż po ukończeniu studiów wyjechał do Stanów Zjednoczonych, aby odwiedzić swojego ojca, i ostatecznie zdecydował się tam osiedlić. Jego pierwsza praca na uniwersytecie w Nowym Jorku rozbudziła w nim zainteresowanie informatyką. Dlatego już jako informatyk na giełdzie nowojorskiej zaczął swoje pierwsze spekulacje.

Na początku lat 90. był jednym z doradców uczestniczących w tworzeniu GPW. W tym czasie prowadził w Warszawie kursy dla pierwszej generacji maklerów i doradców inwestycyjnych. Rozpowszechnił na nich teorię fal Elliotta, czym sprawił, że ta dość kontrowersyjna metoda analizy stała się w tamtych latach głównym narzędziem graczy giełdowych.

Komar jest autorem wielu książek, które stały się klasykami w dziedzinie finansów. Jego prace są cenione za praktyczne podejście do skomplikowanych kwestii finansowych i proste wyjaśnienia teorii ekonomicznych.

W 1993 roku napisał książkę „Sztuka spekulacji”, z której uczyły się dziesiątki tysięcy krajowych inwestorów. Po dwudziestu latach zaktualizował ją, nadając jej tytuł „Sztuka spekulacji po latach”.

W latach 1994–2003 pełnił funkcję prezesa domu maklerskiego Magnus, zarządzał Narodowym Funduszem Inwestycyjnym Heweliusz oraz pełnił rolę doradcy Zarządu Telekomunikacji Polskiej.

Liczba produktów: 2