PKB

Kategoria:
Wydawnictwo: PWN
ISBN: 9788301200152
Okładka: Miękka
stron: 142
Wymiary: 14,5 cm x 20,5 cm

48,90 

Podziel się ze znajomymi:

Opis

Produkt krajowy brutto jest najlepszym przykładem tego, jak statystka może wpływać na rzeczywistość. To obecnie jeden z najważniejszych wskaźników, jakim dysponują ekonomiści i politycy. PKB wykorzystywane jest do szacowania wzrostu gospodarczego, określania tego, jak bardzo się bogacimy oraz do uzasadniania bieżących decyzji politycznych. Pytanie tylko czy PKB faktycznie dostarcza nam wszystkich tych informacji?

W drugim wydaniu swojej bestsellerowej książki Diane Coyle, jedna z czołowych brytyjskich ekonomistek, wyjaśnia, czym tak naprawdę jest PKB. Kolejne pomysły i koncepcje określania wartości narodowych gospodarek układają się w fascynującą historię nowoczesnej ekonomii sięgającą XVIII wieku. W opowieści Coyle ścierają się ze sobą idee oraz ideologie, a kolejne wynalazki międzynarodowej rachunkowości opisują dynamicznie zmieniający się świat kryzysów, wojen i przemian gospodarczych.

Coyle rozkłada PKB na czynniki pierwsze, przygląda się jego przemianom i obecnemu funkcjonowaniu. Jako uczestniczka dyskusji na temat stanu ekonomii po ostatnim kryzysie finansowym, rozważając argumenty za i przeciw, stawia pytanie, czy PKB to wskaźnik, na którym możemy polegać, a jeśli tak – to w jakich obszarach. Okazuje się bowiem, że mimo wszystkich jego wad, możemy nie mieć innego wyjścia…

Spis treści

  1. Wstęp
  2. Rozdział 1. Od XVIII wieku po lata 30. Wojna i kryzys
  3. Rozdział 2. 1945–1975. Złoty wiek
  4. Rozdział 3. Dziedzictwo lat 70. Kryzys kapitalizmu
  5. Rozdział 4. 1995–2005. Nowy paradygmat
  6. Rozdział 5. Nasze czasy. Wielki krach
  7. Rozdział 6. Przyszłość. PKB na XXI wiek
  8. Rozdział 7. Podziękowania
  9. Przypisy
  10. O Autorce

O autorze

Ekonomistka, wykładowczyni na Uniwersytecie Cambridge, wcześniej związana z Univeristy of Manchester. Prowadzi organizację konsultingową Enlightenment Economics, która zajmuje się m.in. rynkami technologii oraz innowacjami. Zasiada w Natural Capital Committee – rządowej agencji doradczej, która koncentruje się na kwestiach środowiskowych i zrównoważonym wykorzystaniu zasobów naturalnych. Jest autorką kilku książek m.in. „The Economics of Enough”,” Sex, Drugs and Economics” oraz „Paradoxes of Prosperity”. Jako badaczka skupia się na analizie konkurencji oraz ekonomii nowych technologii i globalizacji

Recenzje ekspertów

Istotne jest, aby dokładnie rozumieć, czym się różni PKB oraz jakie ma funkcje do spełnienia w porównaniu z innymi miarami przemian społeczno-gospodarczych, w tym dobrobytu i jakości życia (…). Książka ta służy właśnie lepszemu zrozumieniu tych złożonych kategorii i współzależności między nimi. Dlatego też z pełnym przekonaniem rekomenduję jej lekturę.

Elżbieta Mączyńska

W tej bardzo ciekawej książce, napisanej jasnym i przystępnym językiem, ekonomistka Diane Coyle wyjaśnia, czym jest PKB – wskaźnik wykorzystywany powszechnie do oceny gospodarki kraju, jej wielkości i międzynarodowej pozycji, a także do kształtowania polityki gospodarczej, a w rezultacie do wpływania na los wielkich grup społecznych. Autorka śledzi historię stosowania tej sztucznej, złożonej, ale niezwykle ważnej miary statystycznej. Pokazuje, jak zmieniła się przez dziesięciolecia oraz jakie są jej mocne i słabe strony; zwraca uwagę na niedoskonałość miernika w obrazowaniu rozkładu kosztów i korzyści związanych z działalnością gospodarczą. Wyjaśnia, dlaczego nawet niewielkie zmiany w PKB mogą wpływać na najważniejsze decyzje polityczne zarówno w kraju, jak i za granicą, a nieraz decydować o tym, czy kraj może dalej zaciągać pożyczki na rynku międzynarodowym oraz uchronić się przed katastrofą gospodarczą i społeczną. Autorka wskazuje na czynniki, które decydowały dotychczas o tym, co wlicza się do PKB i jakie polityczne cele mogą być przy tym realizowane. Książkę powinien przeczytać każdy, kto chce lepiej zrozumieć pojawiające się często w przestrzeni publicznej informacje o PKB, a także decyzje polityczne i gospodarcze, które są podejmowane na ich podstawie. Lektura książki daje nowe spojrzenie na wiele kwestii ważnych nie tylko dla ekonomistów, ale przede wszystkim dla szerokich rzesz społeczeństwa.

Leokadia Oręziak

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „PKB”