Spekulacja intuicyjna

(12 opinii klienta)
Kategoria: , ,
Wydawnictwo: Maklerska.pl
ISBN: 9788396203748
Okładka: Zintegrowana
stron: 202
Wymiary: 16,5 cm x 23,5 cm

Wybierz opcję:

Podziel się ze znajomymi:

Opis

Faith zbija z tropu swojego czytelnika. Po opublikowaniu książki „Droga Żółwia”, w której przedstawił czysto mechaniczny system stosowany przez legendarną grupę Żółwi, stawia pod znakiem zapytania jej główne przesłanie. Choć tłumaczy, że w spekulacji trzeba mieć przetestowany system i wojskową dyscyplinę, wskazuje, że jeśli chce się osiągnąć rezultaty naprawdę wybitne, należy zaufać intuicji i instynktowi. Jak to zrobić? Intuicję trzeba trenować, wzbogacać poprzez nowe doświadczenia, a przy tym wszystkim być świadomym jej słabych stron.

Metaforyczna recepta Faitha na sukces w spekulacji jest jasna – wykorzystuj intuicję prawej półkuli mózgu i inteligencję półkuli lewej. W morzu literatury giełdowej dawno nie było pozycji równie zaskakującej i tak bardzo skłaniającej do autorefleksji.

Dlaczego warto zaufać intuicji?

Faith tłumaczy, jak działa intuicja i dlaczego powinna być wykorzystywana w grze giełdowej, a także rekomenduje konkretne ćwiczenia, które pozwalają ją wytrenować. Spekulację w oparciu o intuicję porównuje do występów światowej klasy sportowców, którzy dzięki regularnym treningom automatyzują swoje odruchy, aby jak najczęściej wykonywać je bez udziału świadomości i zbędnych analiz obciążających mózg. Faith zachęca do podobnego podejścia w inwestowaniu na giełdzie. Według niego procesy analityczne powinny być płynne, szybkie, a przy tym wszystkim pozostać skuteczne i efektywne. Automatyzacja często oznacza uproszczenie stosowanych strategii, ale jest to konieczne, ponieważ tylko wtedy możliwe jest wykorzystywanie i rozwijanie intuicji. Spekulacja intuicyjna wymaga eliminowania zbędnych elementów z procesu inwestycyjnego.

Do kogo jest skierowana „Spekulacja intuicyjna”?

Faith nie twierdzi, że intuicja stanowi jedyne właściwe źródło decyzyjne, ale uważa, że powinna ona uzupełniać podejście analityczne. Jak pisze: „Rozum i instynkt muszą spotkać się w pół drogi i zgodzić na wzajemną współpracę”. W książce wiele miejsca poświęca zagadnieniu uzyskania tej właśnie równowagi.

Faith wyjaśnia działanie mózgu racjonalnego (lewa półkula) i intuicyjnego (prawa półkula), przy czym, zaznacza autor, zarówno jedna, jak i druga półkula odgrywa niebagatelne znaczenie podczas procesu inwestycyjnego. Stopień wykorzystania obydwu półkul zależy w dużej mierze od horyzontu inwestycyjnego. Inwestorzy krótkoterminowi powinni zdać się na prawą półkulę zdecydowanie bardziej, jako że mają znacznie mniej czasu na przeprowadzanie kompleksowej analizy. Z kolei inwestorzy długoterminowi mogą pozwolić sobie na racjonalizację swoich wyborów i pogłębienie procesu inwestycyjnego przy wykorzystaniu półkuli lewej, ponieważ nie działają w warunkach ograniczonego czasu. Inwestorzy średnioterminowi w równym stopniu wykorzystują obie półkule, dzięki czemu swój warsztat opierają zarówno na rozumowaniu analitycznym, jak i intuicyjnym. „Spekulacja intuicyjna” adresowana jest przede wszystkim do inwestorów krótko- i średnioterminowych.

Spis treści

  1. Wstęp. Zen i sztuka łagodnego uderzenia

  2. Potęga intuicji

    1. Intuicja
    2. Wykorzystać instynkt – lewa półkula mózgu kontra półkula prawa
    3. Sieć neuronowa, czyli sztuczny mózg
    4. Myślenie kontra czucie – jak sobie z tym poradzić?
    5. Dwie szkoły spekulacji
    6. Myśleć całym mózgiem
    7. Opanowanie sztuki spekulacji
  3. Pożytki z intuicji

    1. Niebezpieczne aspekty intuicji
    2. Jak nauczyć mózg słuchania intuicji?
    3. Uczenie się całym mózgiem
    4. Instynkt prymitywny – dlaczego trzeba ćwiczyć intuicję
  4. Złe korzystanie z mózgu

    1. Nauka o mózgu
    2. Tchórz – kto ucieka, przeżywa do następnego dnia, żeby walczyć dalej
    3. Informacje i zgiełk – słuchaj tego, co ważne
    4. Spekulacja intuicyjna
    5. Inercja umysłowa
    6. Trzymaj, co twoje
    7. Jeśli pierwsze kroki zakończą się porażką – o znaczeniu wytrwałości
    8. Patrzcie, mam rację – ta okropna pycha
    9. Dobre decyzje, złe skutki
    10. Jak to było ostatnio?
    11. Podążaj za stadem
  5. Struktura rynków

    1. Powtarzające się zachowania cen
    2. O czym mówią ceny?
    3. Bezwładność rynku, czyli impet
    4. Cykle – przypływy i odpływy niepewności
    5. Wsparcie i opór, czyli przepychanka
    6. Euforia i rozpacz – smak zwycięstwa i klęski
  6. Jak wytrenować intuicję, żeby móc jej zaufać?

    1. Emocje a intuicje
    2. Z góry na dół czy odwrotnie?
    3. Intuicja i presja czasowa
    4. Limbiczne hierarchie i preferencje
  7. Inteligentna spekulacja

    1. Krok po kroku
    2. Gdzie powstaje okazja?
    3. Rynek jako system emergentny
    4. Kontekst transakcyjny w spekulacji krótkoterminowej
    5. Metoda ruchu odbicia
    6. Odbicie raz jeszcze
  8. Prostota i szybkość – trening mistrza

    1. Nie komplikujmy
    2. Trening prawej półkuli
    3. Szybko i prosto
  9. Spekulacja i komputer

    1. Komputerowe systemy transakcyjne
    2. Wspomaganie intelektu i analizy
    3. Wspomaganie treningu intuicji
    4. Nadążać za postępem
  10. Delikatna równowaga

    1. Intuicja i równowaga
    2. Kwestia równowagi
    3. Mistrzostwo i sztuka życia
    4. Podsumowanie. Sztuka spekulacji
    5. Spekulacja jako sztuka
    6. Posłowie. O Rzymianach, łowieniu ryb i zaletach intuicji
    7. Strach przed niepewnością
    8. Taktyczna mądrość Rzymian
    9. Osłabianie presji
    10. Baczność! Wysokie napięcie!
    11. Cokolwiek się zdarzy
    12. Łowienie rzeczywistości
    13. Plan B lub C
    14. Im mniej niepokoju, tym więcej intuicji
    15. Świadome podejmowanie decyzji
    16. Podążaj za wewnętrznym głosem
  11. Bibliografia

    1. Książki cytowane
    2. Lektury polecane
    3. Historie prawdziwe
    4. Lektury dodatkowe
  12. Trylogia o sztuce spekulacji

O autorze

Curtis Faith należał do elitarnej grupy Żółwi. Jako dziewiętnastolatek dołączył do eksperymentu prowadzonego przez dwóch legendarnych graczy na rynkach terminowych – Billa Eckhardta oraz Richarda Dennisa. Ich celem było wychowanie światowej klasy traderów i jednocześnie udowodnienie, że inwestowania na giełdzie można się nauczyć. Charakterystyczna nazwa grupy miała się wziąć się od zdania, jakie Richard Dennis wypowiedział do Eckhardta: „Zamierzam wychować traderów, tak jak hoduje się żółwie w Singapurze”. Faith był najmłodszym uczestnikiem eksperymentu. Stał się znany ponieważ, udało mu się odnieść największe sukcesy w tym eksperymencie. Podczas trwania programu zarobił ponad 30 milionów dolarów.

Faith jest też autorem kilku książek. Jego najsłynniejszą jest „Droga Żółwia”. Publikacja okazała się prawdziwym bestsellerem i została przetłumaczona na dziewięć języków. Opisuje w niej szczegóły eksperymentu grupy Żółwi, wskazując na zasady, jakie w niej panowały, oraz o technikach stosowanych przez jej członków. Wydał również „Spekulację intuicyjną”, która, w przeciwieństwie do pierwszej książki poświęconej mechanicznym systemom, skoncentrowała się na kwestiach związanych z intuicją. Faith podpowiada, jak wykształcić inwestorski instynkt, rozwijać go i wykorzystać na rynku, aby zoptymalizować osiągane wyniki.

Faith jest współzałożycielem licznych firm software’owych oraz technologicznych. Lubi dzielić się wiedzą i być mentorem dla młodych talentów. Jego motto brzmi: „Ancora imparo”, co można tłumaczyć jako „Wciąż się uczę”.

Fragment książki

Odsłuchaj fragment książki, który opowiada o potędze intuicji. Klikając w tytuł podcastu możesz pobrać nagranie ze strony Spreaker w formacie mp3:Listen to „30. „Spekulacja intuicyjna” – potega intuicji” on Spreaker.
Pobierz fragment książki w formacie .pdf: Rozdział 1 „Potęga intuicji”.

Pobierz fragment książki w formacie .epub.

Pobierz fragment książki w formacie .mobi.

Recenzje ekspertów

Rynek jest szybki, bombarduje nas informacjami i wzbudza silne emocje. Czy można z nim wygrać, stosując wyłącznie logikę i rachunek prawdopodobieństwa? Curtis Faith sugeruje, że nie można. Do zwycięstwa potrzebna jest umiejętność podejmowania decyzji w zgodzie z intuicją. Autor nie oferuje jednak prostych i naiwnych wskazówek. Wręcz przeciwnie ? przekonuje, że intuicję należy rozwijać, trenować i umożliwić jej gromadzenie doświadczeń. Swoje tezy popiera, powołując się na odkrycia badaczy mózgu, twórców sieci neuronowych i specjalistów od psychologii poznawczej. A jednocześnie nie unika przykładów wskazujących na rozmaite słabości intuicji, prezentując jednak sposoby ich omijania i neutralizowania. Jego metaforyczna recepta jest jasna – używaj w spekulacji całego mózgu. Analizuj, gdy wymaga tego sytuacja, ale nie bój się też zaufać swojej intuicji. Książka Faitha to bez wątpienia obowiązkowa lektura dla każdego giełdowego gracza.

Tomasz Zaleśkiewicz

Autor książki zasłynął jako uczestnik słynnej „Grupy Żółwi”, o której też napisał wcześniej książkę pt. „Droga Żółwia”. O ile tamta pozycja bardzo wiele mówiła o czysto logicznym, wręcz mechanicznym podejściu do spekulacji, ta skupia się już na czymś zupełnie nowym. Curtis M. Faith stara się uzmysłowić czytelnikowi jak pogodzić umysł logiczny z intuicją oraz jak wymierne skutki może przynieść takie działanie…

Krzysztof Wiwatowski

12 opinii dla „Spekulacja intuicyjna”

  1. Marek (zweryfikowany)

    Nie ma sensu tracić czasu na czytanie tej książki. Brak wartościowych informacji. Całkowite wodolejstwo.

  2. gkrzus (zweryfikowany)

    Książka bardzo wartościowa, łatwa w czytaniu. Można dodać do naszej strategii intuicję jeśli wyrobimy sobie dobre zwyczaje.

  3. Małgorzata (zweryfikowany)

    Bardzo dobra pozycja.

  4. www.strader.pl

    Bardzo dobra i pożyteczna książka. Jej zaletą jest to, że pokazuje jak można wyćwiczyć w sobie intuicję. Podczas lektury uświadomiłem sobie, że intuicja jest w każdym z nas jako procesy podświadome. Jeśli tylko chcemy wykorzystać jej potencjał to nie możemy skakać ze strategii na strategię, bowiem w ten sposób wprowadzamy wewnętrzny bałagan osłabiający intuicyjne podejście do tradingu. W takim przypadku, jak zresztą twierdzi autor książki, nasza intuicja jest rozbita i rozczłonkowana pomiędzy różne koncepcje inwestycyjne. Oczywiście nic nie może z tego wyjść dobrego. Jeśli jednak skupimy się na jednej konkretnej strategii i nabierzemy w niej obycia oraz doświadczenia, wówczas nasza intuicja zogniskuje się i zacznie działać w całej swojej okazałości. Oczywiście wbrew temu co myślą niektórzy, intuicja nie jest cudownym darem pozwalającym przewidywać zachowanie rynku. Intuicja w swej naturze staje się jedynie mechanizmem umożliwiającym np. identyfikację setupów wśród szumu rynkowego. Nie oznacza to, że setup ten musi zakończyć się sukcesem. Intuicja pozwala także na poziomie podświadomym rozróżniać tendencję i charakter rynku. Innymi słowy odwala za nas całą robotę dotyczącą tła w jakim zawieramy transakcje. Jeśli ktoś gra w sposób ręczny to bez wątpienia książka oraz jej zrozumienie jest dla niego absolutna podstawą.

  5. moneygrabbing

    Warto przeczytać tę książkę oraz pozostałe książki tego autora jeśli interesujesz się inwestowaniem na giełdzie.

  6. aniafx1

    Warto przeczytać, pokazuje, że analiza techniczna i super metody wskaźnikowe to nie wszystko, a wręcz mały fragment sukcesu.

  7. qbard

    Ciekawe spojrzenie na rynek giełdowy i forex. Autor w przystępny sposób objaśnia, jak mariaż intelektu i intuicji przekuć na zyski. Przedstawia proste wskazówki, dzięki którym rynek przestaje straszyć.

  8. Marcin

    Zaciekawiony tematem spekulacji intuicyjnej kupiłem tę książkę z powodu żółwia i cytatu Van Tharpa na okładce, jednak po lekturze mam mocno mieszane uczucia. Podobała mi się „Droga żółwia”, uważałem ją za ciekawą i pobudzającą do przemyśleń. Miałem nadzieję, że będzie to temat dla zaawansowanych i w pewnym sensie się nie pomyliłem. Ponieważ cała książka to zbiór różnorakich anegdot, nowicjusz z pewnością nie wyciągnie z niej niczego pożytecznego. Koncept tej książki można by opisać na połowie strony A4 i mówi on, żeby w tradingu nie kierować się tylko i wyłącznie chłodną analizą czynioną aż do bólu, ale nauczyć się wykorzystywać intuicję we współpracy z procesami analitycznymi. Sama koncepcja jest w porządku i większość z tych anegdot ma służyć za poparcie tezy i uświadomienie kiedy i jak działa intuicja i jak może uzupełniać analityczne myślenie… i tak oto poczytamy o skokach spadochronowych, wyścigach samochodowych, a także taktyce walki rzymskich legionistów. Znajdziemy tam oczywiście analogie do tradingu, ale jakoś tak na końcu czułem się oszukany. Lektura jest lekka, dała mi nieco do myślenia i za to plus. Koncept użycia intuicji w tradingu jest bardzo ciekawa i o metodach wykorzystujących te elementy słyszałem od kilku prosów, ale tutaj sensowność tej książki się kończy. Kupując książkę najsłynniejszego z żółwi, przypominającego co drugą stronę, że był najlepszy, spodziewasz się materiału od profesjonalisty. Trudno jednak oprzeć się wrażeniu, że pisze to człowiek, który odszedł od tradingu po projekcie, potem wrócił na zasadzie luźnego sobie-tradowania i w 2010 napisał książkę, gdzie największym jego osiągnięciem nadal jest bycie żółwiem 27 lat wcześniej. Książce brakuje głębi, w niektórych momentach jego podejście zakrawa wręcz na amatorszczyznę (np. kiedy pisze o rzetelnej wartości aktywa). Chyba po prostu brakło mu na depo. Moja ocena 2/5. Rekomendacja: lepiej unikać.

  9. Szymon

    Ciekawa książka, ale za bardzo skupia się na intuicji jako takiej niekoniecznie związanej z inwestowaniem (różne przykłady „z życia wzięte”, w których intuicja odgrywa/odgrywała ważną rolę). Liczyłem na jakieś realne przykłady w jaki sposób można wytrenować intuicję w aspekcie spekulacji, jednak w tym zakresie książkę można skrócić do jednego zdania – „Im więcej spekulujesz tym twoja intuicja staje się coraz lepsza”…

  10. robert

    Rewelacja.

  11. Damian

    Odwraca podejście do analizowania wykresów o 180*. Jedna z najciekawszych pozycji na rynku, polecam.

  12. Tomasz

    Książka świetnie pokazuje rolę i zastosowanie intuicji w inwestowaniu. Jeśli chcemy sprawić, by nasza strategia była w pełni kompletna to jest to odpowiednia książka.

Dodaj opinię