5 najpopularniejszych wykładów Aswatha Damodarana na temat wyceny przedsiębiorstwa, które każdy inwestor powinien znać

16 sierpnia 2023

Damodaran to bardzo dobry storyteller, jego wykłady na temat inwestycji, wyceny spółek giełdowych i analizy fundamentalnej są niezwykle wartościowe i inspirujące. W tym artykule zaprezentujemy najpopularniejsze wykłady Damodarana, które są pełne praktycznych wskazówek i zachęcają do nowego spojrzenia na świat finansów. Każde jego publiczne wystąpienie zostawia w słuchaczach niemałe wrażenie, tworząc przestrzeń do refleksji, poszerzenia wiedzy i nabywania umiejętności w dziedzinie wyceny przedsiębiorstwa.

Najsławniejsze wykłady Aswatha Damodarana o wycenach przedsiębiorstw

Wykłady są w języku angielskim, ale Damodaran mówi w sposób, który dla Polaków powinien być relatywnie łatwo zrozumiały. Idealne do odsłuchania w drodze do pracy, w parku lub podczas interwałów na siłowni 😉

Aswath Damodaran – „dziekan ds. wycen”

Aswath Damodaran to znany na całym świecie profesor finansów i ekonomii, wykładowca na Uniwersytecie Nowojorskim Stern School of Business. Urodził się w Indiach, jego ojciec był dyplomatą, dzięki czemu młody Aswath poznawał świat, rządzące nim normy, obyczaje i kultury.

Dziś Damodaran specjalizuje się w wycenie aktywów, w tym wycenie spółek giełdowych. Jest uznawany za jednego z najlepszych ekspertów w tej dziedzinie. Jego badania skupiają się na analizie fundamentalnej, czynnikach makroekonomicznych oraz psychologii rynku, które mogą wpływać na wycenę spółek giełdowych.

Fazy cyklu życia korporacji a wycena spółki

Firmy starzeją się – podobnie jak ludzie. W obu przypadkach proces ten należy zaakceptować, ponieważ jest on nieunikniony. W tym krótkim wystąpieniu Damodaran definiuje fazy cyklu życia korporacji: narodziny, dojrzałość i schyłek. Jego zdaniem w zależności od etapu, na którym przedsiębiorstwo się znajduje, kierownictwo powinno podejmować właściwe decyzje. Inaczej należy podchodzić do zadłużenia, inwestycji czy dystrybucji kapitału. Zachowania niestosowne do wieku są, w przekonaniu profesora, dla inwestorów groźne.

Od opowieści do liczb. Od liczb do opowieści

Podobno w świecie finansów istnieją dwa obozy. W jednym z nich mamy tych, którzy wierzą, że liczą się tylko liczby. Po drugiej stronie znajdują się storytellerzy, którzy opierają się na opowieściach o firmach i przekonaniu, że te właśnie historie przynoszą bogactwo. Każda strona uważa, że ma monopol na prawdę. Damodaran twierdzi, że historie mają znaczenie, ale tylko jeśli są połączone z liczbami, bo liczby niezwiązane z narracją nic nie znaczą. W przytoczonym wykładzie profesor przygląda się procesowi tworzenia wyceny poprzez budowanie narracji wokół spółki. Przebieg procesu ilustruje na przykładzie Ubera i Ferrari.

Szersze omówienie tematu wyceniania wartości przedsiębiorstwa Damodaran przedstawia w swojej publikacji „Wycena firm”. Darmowego fragment publikacji, który opowiada o istocie opowieści w wycenie firmy, można posłuchać tutaj.

O wycenie aktywów

Wycena spółek giełdowych to temat, który może budzić niepokój wśród osób, które uważają, że nie mają do tego odpowiednich umiejętności. Damodaran przedstawia proste tezy, które sprawiają, że proces wycen staje się bardziej przystępny i zrozumiały. Z wykładu można się, między innymi, dowiedzieć, że wycena przedsiębiorstwa nie polega jedynie na matematycznych modelach i liczbach, ale wymaga również opowieści, które połączą te liczby w sensowny sposób.

  • Wycena nie jest rozszerzeniem rachunkowości, ponieważ nie polega na zapisywaniu przeszłości, ale na prognozowaniu przyszłości.
  • Wycena przedsiębiorstwa to nie tylko wprowadzanie liczb do Excela. Dobra wycena wymaga narracji, która łączy te liczby w spójną historię.
  • Wartość przedsiębiorstwa/aktywu jest czymś zupełnie innym niż cena tego przedsiębiorstwa/aktywu, a to różnica, która jest często lekceważona.
  • Szczęście odgrywa ważną rolę w tym, czy zarabia się na swoich wycenach. Mówiąc inaczej, można robić wszystko dobrze i mimo to na końcu wyjść z niczym.

Dobra wycena przedsiębiorstwa stanowi pomost między historiami a liczbami

To narracja o tym, że wycena przedsiębiorstw może być prostsza, niż nam się wydaje. Z wykładu dowiemy się, dlaczego dobra wycena zależy bardziej od historii niż od liczb, odkryjemy, dlaczego same wyceny nie powodują problemów z powodu liczb, ale ze względu na uprzedzenia, niepewność i złożoność.

  • Wycena przedsiębiorstwa jest prosta, to my ją komplikujemy.
  • Każdej dobrej wycenie przedsiębiorstw towarzyszy odpowiednia narracja.
  • Zła wycena spółki nie wynika z liczb…

Pułapki i błędy wyceny przedsiębiorstwa

Czerpiąc z bogatego doświadczenia, Damodaran omawia wyzwania i potencjalne pułapki związane z procesem wyceny, oferując cenne spostrzeżenia i porady. Ten film to doskonały materiał dla każdego, kto chce zrozumieć niuanse szacowania wartości przedsiębiorstwa i jej wpływ na decyzje inwestycyjne.

  • O procesie wyceny.
  • Trzy przyczyny wpływające na złą wycenę przedsiębiorstwa.
  • 10 rzeczy, jakie można zrobić, aby poradzić sobie z niepewnością w wycenie.

Wiedza, która zmienia perspektywy

Wykłady Aswatha Damodarana są bez wątpienia cennym źródłem dla każdego inwestora instytucjonalnego. Niezwykła wiedza, umiejętność przystępnego przekazywania informacji i zdolność do inspirowania słuchaczy sprawiają, że jego wystąpienia są inspirujące. Damodaran, dzieląc się swoim bogatym doświadczeniem i praktycznymi spostrzeżeniami, wzbogaca nasze rozumienie wyceny firmy, strategii inwestycyjnych i filozofii inwestowania. Z łatwością wyzwala w słuchaczach chęć zgłębiania tajemnic rynku, nauki, eksplorowania nowych strategii i doskonalenia swoich umiejętności.

Dowiedz się, na czym polega wycena firmy

Jak to jest możliwe, że firmę, która nigdy nie wygenerowała zysku, wycenia się na wiele miliardów dolarów? Dlaczego niektóre start-upy przyciągają inwestorów jak magnes, podczas gdy inne mają z tym olbrzymie trudności?

Odpowiedzi na pytania znaleźć można w książce „Wycena firmy” Damodarana, której tematem jest właśnie wycena wartości przedsiębiorstwa w kontekście liczb i historii.

Wycena firmy
Wycena firmy

Autorka: Gabriela Mikulska

maklerska program partnerski