Larry Williams – ikona świata tradingu

20 września 2023

Znany na całym świecie spekulant, wybitna postać świata tradingu, a także autor książek finansowych (jak wydane w Polsce „Sekrety tradingu krótkoterminowego”), dla wielu znawców świata inwestycji jest jedną z największych osobistości. Williams jest niezwykle barwną postacią. Na rynkach utrzymuje się już od sześćdziesięciu lat. W 1987 roku wygrał mistrzostwa świata tradingu Robbins Cup ze stopą zwrotu na poziomie 11 tysięcy procent, która wyznaczyła nową poprzeczkę w historii mistrzostw.

Larry Williams – ikona świata tradingu

Od dziennikarza do tradera

Williams ukończył dziennikarstwo na University of Oregon. Po studiach założył własną gazetę o nazwie „The Oregon Report”, w której zamieszczał wiadomości polityczne oraz ekonomiczne ze stanu Oregon.

Publikując dane ekonomiczne na temat dużych amerykańskich firm, zauważył, że można dość łatwo zwiększyć swoje dochody na wzroście i spadku akcji.

Swoją przygodę z tradingiem rozpoczął, odwiedzając lokalne biblioteki w stanie Oregon – wówczas nie było jeszcze internetu. Jednak informacje, które zdobywał, były wyraźnie niewystarczające, więc podjął decyzję o przeprowadzeniu wywiadów z pracownikami firm brokerskich. Zainteresowanie rynkiem finansowym stało się na tyle duże, że w końcu postanowił spróbować własnych sił na rynku.

Zwycięzca mistrzostw świata w tradingu z rekordową stopą zwrotu

Światową sławę Larry Williams zdobył dzięki historycznemu zwycięstwu podczas mistrzostw świata tradingu w 1987 roku (World Cup Championship of Futures Trading). W ramach zawodów zamienił 10 000 dolarów na 1,1 miliona dolarów w mniej niż 12 miesięcy. Do osiągniętej przez niego stopy zwrotu na poziomie 11 376% w całej historii turnieju żaden z poprzednich zwycięzców nawet się nie zbliżył. Gdyby nie „czarny poniedziałek”, Larry prawdopodobnie osiągnąłby jeszcze większą stopę zwrotu.

Zwycięzca mistrzostw świata w tradingu z rekordową stopą zwrotu

Niedaleko pada jabłko od jabłoni

Żoną Williamsa jest Carla Swenson, z którą ma pięcioro dzieci (cztery córki: Sarę, Lelly, Paige, Michelle i syna Jasona). Jedna z córek – Michelle Ingrid Williams jest znaną hollywoodzką aktorką, która sławę zyskała dzięki takim produkcjom jak „Wyspa tajemnic”, „Mój tydzień z Marilyn”, „Blue Valentine” czy „Tajemnica Brokeback Mountain”. Tak, to ta sama Michelle Williams, która była obsadzona w serialu „Jezioro marzeń” 😉

Niedaleko pada jabłko od jabłoni

Córka Williamsa była też partnerką tragicznie zmarłego aktora Heatha Ledgera (rola Jokera w filmie „Mroczny rycerz”).

Ojciec Michelle uczył ją tradingu w domu. W wywiadzie dla „Traders” wspomniał, że Michelle czuła się w świece inwestycji „jak ryba w wodzie”.

Michelle Ingrid Williams w 1997 roku, w wieku 17 lat, wygrała World Cup Championship of Futures Trading (podobnie jak jej ojciec lata wcześniej), pomnażając 10 000 USD w 100 000 USD.

Seminaria Million Dollar Challenge

Larry Williams nie tylko jest fenomenalnym praktykiem, ale również mówcą i showmanem. Wie, jak skupić na sobie uwagę. Jego seminaria Million Dollar Challenge stały się wręcz legendarne. Tysiące osób pragnęło w nich uczestniczyć właśnie z powodu autentycznego wyzwania, które podejmował, nie bacząc na presję czasu, widowni i możliwość utraty reputacji. Polegało ono na handlu jednym milionem dolarów w czasie rzeczywistym, trwało 3 dni, a 20% wypracowanych zysków było rozdawane pośród publiczności. Trzeba przyznać, że Williams ma gest.

W przeciwieństwie do wielu prelegentów, którzy tylko analizują przeszłe transakcje lub w handlują na papierze w czasie rzeczywistym, Williams podejmował ryzyko na bieżącym rynku, inwestując własne pieniądze w trudnych momentach. Seminaria te były doskonałą okazją, aby obserwować profesjonalnego tradera w akcji.

Idol sław tradingu

Larry Williams jak mało kto cieszy się uznaniem innych sław tradingu i świata inwestycji. Włoski trader Andrea Unger, który w 2004 roku uczestniczył w seminarium Williamsa, powiedział, że każdy kto bierze udział w jego szkoleniu, jest zwycięzcą. W 2005 Unger wygrał zawody European TopTraderCup, a następnie w 2008 i 2009 World Cup Trading Championships, osiągając stopę zwrotu kolejno 672 i 115%. Po dziś dzień jest jedynym traderem, któremu udało się wygrać te zawody dwa razy z rzędu.

Michael Cook to mniej znany trader, ale z całą pewnością godny uwagi. Kiedy Unger w 2008 roku wygrywał World Cup Trading Championships, Cook był drugi. Pierwsze miejsce udało mu się osiągnąć w 2007 i 2014 roku. Jak sam mówi, materiały Williamsa stanowiły dla niego źródło do stworzeniu wielu zyskownych strategii. Czy to przypadek, że tak wielu uczniów Williamsa osiąga takie sukcesy?

Brent Penfold, australijski trader i licencjonowany doradca inwestycyjny, również gorąco zachęca do śledzenia Williamsa, przyznając, że ten zmienił jego życie i podejście do inwestowania. Penfold jest autorem książki „Uniwersalne zasady spekulacji” i może pochwalić się wieloletnią średnią stopą zwrotu na poziomie 28,5%.

Larry Pasavento, kolejny uznany w USA inwestor, również w bardzo pochlebny sposób wypowiada się o Williamsie. Mówi: „Uczestniczyłem w wielu seminariach Larry’ego i bez wahania mogę powiedzieć, że ma on wpływ na rozwój tradingu i analizy technicznej jak mało kto”.

Twórca wskaźnika %R Williamsa

Williams opracował również wskaźnik analizy technicznej zwany od jego nazwiska Williams’ Percent Range (w skrócie Williams %R), który uznawany jest za jeden z najważniejszych oscylatorów analizy technicznej. Przeznaczony jest do identyfikacji momentów wykupienia i wyprzedania rynku.

Wskaźnik %R jest obliczany poprzez porównanie bieżącej ceny zamknięcia z najwyższą ceną z okresu, który użytkownik wybrał. %R oscyluje pomiędzy wartościami od –100 do 0, a więc przyjmuje wartości ujemne. Wartości bliższe 0 oznaczają sytuację wykupienia, wartości bliższe –100 oznaczają sytuację wyprzedania.

W konstrukcji wskaźnika %R Williamsa można dostrzec pewne podobieństwa do innego znanego oscylatora analizy technicznej, a mianowicie oscylatora stochastycznego. Oba te narzędzia służą do porównywania ceny zamknięcia z bieżącej sesji z cenami zamknięcia z wybranego okresu. To umożliwia inwestorom monitorowanie zmian zachodzących na rynku w czasie rzeczywistym i identyfikowanie momentów, w których dany instrument finansowy jest albo przewartościowany, albo niedoszacowany. Dzięki wskaźnikowi %R Williamsa inwestorzy mogą podejmować bardziej trafne decyzje inwestycyjne i lepiej zrozumieć dynamikę cen na rynkach finansowych.

Jeden z najlepiej sprzedających się autorów na Amazonie

Larry Williams napisał kilka książek na temat analizy technicznej, strategii handlowych i zarządzania pieniędzmi. Jego publikacje są cenione przez traderów na całym świecie i stanowią cenne źródło wiedzy dla tych, którzy chcą doskonalić swoje umiejętności w zakresie tradingu. Według niektórych źródeł Larry Williams jest wskazywany jako najlepiej sprzedający się autor książek na Amazon.

Williams pisał również o archeologii np. w „The Mount Sinai Myth”.

Stypendium Larry’ego

Larry Williams jest filantropem, który angażuje się w przedsięwzięcia charytatywne i społeczne. Finansuje m.in. sześciocyfrowe stypendium na cześć swojego profesora z czasów studenckich, Maxa Wakesa. Stypendium to jest przeznaczone dla studentów kierunków dziennikarstwa i komunikacji, którzy wykazują kreatywny talent, ale mają niską średnią ocen. To podejście odzwierciedla jego przekonanie, że każdy zasługuje na szansę na rozwijanie swojego potencjału, niezależnie od tradycyjnych kryteriów ocen.

Honoraria ze swoich książek również przeznacza na program stypendialny University of Oregon.

Williams był jednym z założycieli „Maratonów Rock N Roll”, które zgromadziły ponad 320 milionów dolarów na cele charytatywne na całym świecie.

Zainteresowanie polityką

Larry Williams zainteresował się giełdą i rozpoczął swoją karierę jako trader w młodym wieku. Jego pasja do finansów i inwestowania zapoczątkowana została w latach 60. XX wieku, gdy miał zaledwie 17 lat. Wtedy to rozpoczął swoją przygodę na rynku akcji, inwestując swoje oszczędności.

Larry Williams i prezydent Regan.
Larry Williams i prezydent Regan.

Okres, w którym dorastał (lata 60. i 70. XX wieku), był czasem znacznych zmian na rynkach finansowych. W 1962 roku nastąpił krach na rynku finansowym w USA. Prezydent Kennedy podjął wówczas działania w celu kontrolowania cen stali i zapobiegania ich nadmiernemu wzrostowi. Głównym celem tych działań było zabezpieczenie przed ewentualną inflacją i utrzymanie stabilności gospodarki. Od tego czasu Williams na bieżąco śledził wiadomości i życie polityczne amerykańskich przedstawicieli władzy. Do tego stopnia zainteresowały go polityczne aspekty rynków, że dwukrotnie sam startował w senacie USA.

Larry z prezydentem Reagan'em na pokładzie Air Force One (1987).
Larry z prezydentem Reagan’em na pokładzie Air Force One (1987).

W latach 90. kandydował na stanowisko senatora Stanów Zjednoczonych z ramienia Partii Demokratycznej. Choć nie odniósł sukcesu w tych wyborach, to jego zaangażowanie w politykę pokazuje, że interesował się kwestiami publicznymi i społecznymi.

Maratończyk

Larry Williams poza giełdowymi wynikami pasjonował się również sportem m.in. biegał i był menadżerem bokserów. Sam brał udział aż w 76 maratonach. Udział w maratonach wymaga wytrwałości, dyscypliny i przygotowania fizycznego, co jest zbieżne z cechami potrzebnymi w tradingu i inwestowaniu. Dla wielu ludzi bieganie stanowi sposób na utrzymanie zdrowego stylu życia i równowagi między pracą a aktywnością fizyczną.

Larry Williams, osiągając sukcesy zarówno w świecie tradingu, jak i w bieganiu, jest przykładem osoby, która potrafi z powodzeniem łączyć różne pasje.

Życie na Karaibach

Autor bestselerowych książek już od lat mieszka na Karaibach na wyspie St. Croix, która należy do archipelagu Wysp Dziewiczych Stanów Zjednoczonych. Przeniósł się tam, aby by cieszyć się spokojniejszym życiem, korzystając z korzyści podatkowych i pracy zdalnej.

To właśnie z Karaibów zarządza swoim portfelem inwestycyjnym, pisze książki i przygotowuje seminaria. Jak sam mówi, po porannym bieganiu lub pływaniu skanuje rynki – sprawdza obligacje, ceny złota, rynki zagraniczne.

Williams uważa, że życie na wyspie można połączyć z prowadzeniem rentownej działalności inwestycyjnej, pod warunkiem dostępu do odpowiedniego internetu i technologii. Williams korzysta z około 180 wzorów podążania za okazjami na rynkach. Zauważa, że karaibskie warunki dostępu do sieci internetowej nie są najkorzystniejsze, ale ze względu na przyjęte taktyki nie stanowi to dla niego wielkiego problemu. Jak sam twierdzi, działanie z takiego miejsca to dla niego sposób na równowagę między życiem a pracą.

Zdjęcie: L. Stapleton (Working Money)
Zdjęcie: L. Stapleton (Working Money)

Twórca wielu przemyśleń, powiedzeń i cytatów giełdowych

  • „Rynki można zrozumieć, patrząc wstecz, ale handlować na nich trzeba, patrząc w przód”.
  • „Zanim cokolwiek zaczniesz, najpierw upewnij się, że wiesz, jak to zakończyć”.
  • „Sukces w tradingu bierze się z dobrej znajomości rynków i jeszcze lepszej znajomości siebie”.
  • „Spekulacja sama w sobie nie jest zła. Zła spekulacja jest jednak katastrofą!”
  • „Sukces jest wynikiem konsekwentnego podejmowania odpowiednich działań, a nie efektem posiadania naturalnych zdolności”.
  • „Wykresy nie ruszają rynkami. To rynki ruszają wykresami”.
  • „Chciwość i nadzieja to czynniki, które trzymają większość traderów w stratnych pozycjach zbyt długo”.
  • „Słabe charaktery nie osiągną sukcesu na giełdzie, lepiej, żeby odziedziczyły majątek w spadku”.

Sekrety tradingu

Na temat Larry’ego Williamsa można znaleźć liczne publikacje, ale to jego książki oraz seminaria są dla wielu największym źródłem inspiracji i wiedzy. Książka „Sekrety tradingu terminowego” to jedna z najważniejszych pozycji dotyczących spekulacji na rynkach finansowych. Larry Williams skupia się przede wszystkim na prezentacji sposobów wejścia w rynek. Nie są to jednak suche przykłady. W publikacji można znaleźć układy oferujące proste i skuteczne sposoby wejścia na rynek. Książka jest przeznaczona dla osób szukających gotowych rozwiązań z dziedziny price action, jak i inwestorów bardziej zaawansowanych.

najpopularniejsze książki o giełdzie
Sekrety tradingu krótkoterminowego

Darmowego fragmentu publikacji z przemyśleniami Williamsa na temat spekulacji można posłuchać tutaj.

Autorka: Gabriela Mikulska

maklerska program partnerski