Ulubione książki Warrena Buffetta – co poleca legendarny inwestor?

16 maja 2019

Nikt z nas nie jest w stanie przeczytać wszystkich dostępnych na rynku publikacji na temat inwestowania. Warto więc starać się wyszukiwać najciekawsze tytuły. W swoich wyborach można inspirować się sugestiami znanych inwestorów, którzy często publikują listy książek mających wpływ na ich decyzje inwestycyjne.

Dzisiaj przedstawiam Wam ulubione książki Warrena Buffetta, o których ten wybitny inwestor wspominał między innymi w swoich listach do akcjonariuszy Berkshire Hathaway. Zestawienie 10 pozycji z pewnością będzie pomocne dla tych, którzy chcieliby zrozumieć podejście do inwestowania stosowane przez wyrocznię z Omaha.

Inteligentny inwestor. Najlepsza książka o inwestowaniu w wartość (Benjamin Graham)

W Internecie trudno znaleźć listę ulubionych książek Warrena Buffeta, która nie zaczynałaby się od tego klasyka. Publikacja ta przeznaczona jest dla początkujących inwestorów, którzy dopiero chcą poznać koncepcję inwestowania w wartość. Warren Buffett przyznał kiedyś, że „odkrycie tej książki było dla niego najszczęśliwszym zbiegiem okoliczności w życiu”. Dodał również, że Inteligentny inwestor to „zdecydowanie najlepsza książka o inwestowaniu, jaką kiedykolwiek napisano”.

W swojej publikacji Graham szczegółowo i zrozumiale omawia takie zagadnienia jak inwestowanie defensywne i sposoby radzenia sobie ze zmiennością na rynku oraz wyjaśnia kilka podstawowych metod analizy, które umożliwiają znalezienie niedoszacowanych akcji.

książki Warrena Buffetta

Security Analysis (Benjamin Graham, David Dodd)

Wspomniana wyżej publikacja Inteligentny inwestor stanowi fundament wiedzy o inwestowaniu w wartość, Security Analysis można zaś potraktować jako szczegółowe zgłębienie tematu. Metody opisane w tej książce Buffett określał mianem „inwestycyjnej mapy drogowej”, którą kierował się podczas całej swojej kariery na giełdzie.

Security Analysis jest bardziej wymagającą lekturą niż poprzednia książka Grahama, jednak jeśli naprawdę chcesz nauczyć się skutecznego inwestowania w wartość – ta książka jest dla Ciebie. Autor przedstawia w niej koncepcję wartości wewnętrznej oraz wyjaśnia metody wyceny zarówno akcji, jak i obligacji.

Przygody przedsiębiorców: 12 klasycznych opowieści ze świata biznesu (John Brooks)

Ulubione książki Warrena Buffetta to nie tylko pozycje ściśle związane z inwestowaniem, ale także te, które omawiają szerszą tematykę biznesową. W przypadku publikacji Brooksa historia jest dość ciekawa: ponad ćwierć wieku temu współzałożyciel Microsoftu, Bill Gates, poprosił Warrena Buffetta o polecenie dobrej książki. Buffett zarekomendował wówczas właśnie Przygody przedsiębiorców: 12 klasycznych opowieści ze świata biznesu. I to był strzał w dziesiątkę! Gates pokochał tę książkę, a w wywiadzie dla „Wall Street Journal” przyznał, że Przygody przedsiębiorców… jest najlepszą książką biznesową, jaką kiedykolwiek czytał.

Książka ta nie jest tak bardzo skoncentrowana na inwestowaniu jak dwie poprzednie, ale według Warrena Buffetta daje ona świetny wgląd w świat finansów.

Zwykłe akcje, niezwykłe zyski (Philip A. Fisher)

Zwykłe akcje niezwykłe zyski Fisher

Oprócz Benjamina Grahama Philip Fisher jest prawdopodobnie najbardziej cenionym przez Warrena Buffetta autorem publikacji finansowych. Jednym z głównych założeń książki Zwykłe akcje, niezwykłe zyski jest podkreślenie, że ocena jakości zarządzania firmą powinna być równie ważna jak ocena jej sprawozdań finansowych. Tę prostą zasadę Warren Buffett wykorzystuje w swoim modelu inwestycyjnym podczas zakupu każdej wybranej przez siebie spółki.

Warren Buffett o książce:

„Po przeczytaniu Zwykłych akcji, niezwykłych zysków próbowałem skontaktować się z Philem Fisherem. Kiedy go w końcu spotkałem, zrobił na mnie równie silne wrażenie, jak jego pomysły. Korzystanie z technik proponowanych przez Phila umożliwia dogłębne zrozumienie zasad funkcjonowania biznesu i pozwala na realizowanie efektywnych działań inwestycyjnych”.

Paths to Wealth Through Common Stocks (Phillip A. Fisher)

Podczas corocznego spotkania Berkshire w 2004 r. Buffett przyznał, że zarówno dwie publikacje Benjamina Grahama, jak i obie Philipa Fishera (ta i opisana wyżej) są wyjątkowymi książkami, które zawierają tak naprawdę wszystko, co należy wiedzieć o inwestowaniu w wartość. Zwykłe akcje, niezwykłe zyski jest bardziej znaną publikacją Fishera, ale niewydana jeszcze w Polsce Paths to Wealth Through Common Stocks również zajmuje stałe miejsce wśród ulubionych książek Warrena Buffetta.

Pierwsze wydanie tej publikacji ukazało się prawie 60 lat temu, niektóre informacje zawarte w książce są więc trochę nieaktualne (na przykład obszerna dyskusja na temat najbardziej rozwijających się gałęzi przemysłu w latach 60. ubiegłego wieku). Pomimo to tytuł ten pełen jest ponadczasowych mądrości, z których inspirację czerpać mogą współcześni inwestorzy. Ciekawą część książki stanowi fragment, w którym Fisher tłumaczy, w jaki sposób najlepiej zachowujące się spółki osiągają tak duży wzrost swojej wartości.

Jack: Straight From The Gut (Jack Welch)

Tę książkę Warren Buffett polecał w swoim liście do akcjonariuszy Berkshire z 2001 r. Publikacja jest autobiografią Jacka Welcha, który w latach 1981-2001 obejmował stanowisko dyrektora General Electric. Tematyka książki skierowana jest raczej do menedżerów niż do inwestorów. Warto jednak pamiętać, że Warren Buffett w swoim podejściu do inwestowania kładzie duży nacisk na umiejętność dobrego zarządzania, a książka Welcha pomaga zrozumieć, jak Buffett pojmuje koncepcję dobrego zarządzania.

The Essays of Warren Buffett (Warren Buffett, Larry Cunningham)

Książka stanowi zbiór pism autorstwa Warrena Buffetta, w których inwestor porusza takie tematy jak wycenianie akcji, kwestie fuzji i przejęć, inwestycje alternatywne oraz wiele innych. Warren Buffet określił zbiór opracowany przez Cunninghama jako książkę, która najlepiej reprezentuje jego sposób myślenia.

Where Are the Customers’ Yachts? (Fred Schwed)

Jeśli lubisz, gdy dobra zabawa łączy się z praktycznymi poradami o inwestowaniu, lektura tej książki Ci się spodoba. W swoim liście do akcjonariuszy Berkshire z 2006 r. Warren Buffett nazwał Where Are the Customers’ Yachts? najśmieszniejszą książką, jaka kiedykolwiek została napisana o inwestowaniu. Podkreślił również, że publikacja ta porusza kilka kluczowych kwestii, których każdy inwestor powinien być świadomy.

The Outsiders (William Thorndike Jr.)

Z kolei w liście z 2012 r. do akcjonariuszy Berkshire Buffett określił The Outsiders jako „wyjątkową książkę o dyrektorach generalnych, którzy oparli swój sukces na skutecznej alokacji kapitału”. Publikacja ta opowiada historie sukcesu ośmiu ludzi biznesu, wśród których znajduje się między innymi Tom Murphy, dyrektor Berkshire.

The Little Book of Common Sense Investing (Jack Bogle)

List Warrena Buffetta do akcjonariuszy Berkshire z 2016 r. zawierał mocne oświadczenie: „Jeśli kiedykolwiek wybudowany zostanie pomnik dla osoby, która zrobiła najwięcej dla amerykańskich inwestorów, wybór powinien paść na Jacka Bogle’a”. Autor książki The Little Book of Common Sense Investing jest założycielem Vanguard Group i ojcem koncepcji inwestowania w niskokosztowe fundusze indeksowe. Publikacja została napisana w 2007 r., aby zachęcić inwestorów do wzbogacania się poprzez fundusze indeksowe (w opozycji do inwestowania w instrumenty finansowe charakteryzujące się wyższymi kosztami zarządzania). Warren Buffett wielokrotnie podkreślał, że niskokosztowe fundusze są najlepszą inwestycją, jaką większość ludzi może podjąć. Ta książka pokaże Ci, dlaczego tak jest.

Najważniejsza rzecz Howard Marks

Jeśli interesuje Cię inwestowanie w wartość, koniecznie sprawdź również publikację, o której Warren Buffet powiedział: „To jest rzadkość, naprawdę użyteczna książka”. Pozycja Najważniejsza rzecz Howarda Marksa jest już dostępna w naszej księgarni. Howard Marks zarządza największym, wartym 122 miliardów dolarów, funduszem na świecie inwestującym w obligacje o wysokim oprocentowaniu.

maklerska program partnerski