Historia złota. Dzieje obsesji

Kategoria:
Wydawnictwo: WIG PRESS
ISBN: 8387014621
Okładka: Miękka ze skrzydełkami
stron: 428

57,90 

Czas wysyłki: Towar tymczasowo niedostępny

Podziel się ze znajomymi:

Opis

KOŃCÓWKA NAKŁADU – KSIĄŻKA MOŻE NOSIĆ ŚLADY DŁUŻSZEGO MAGAZYNOWANIA

W swojej nowej książce Peter Bernstein – autor bestselleru „Przeciw bogom” – przedstawia dzieje najbardziej pożądanego, czczonego i drogocennego skarbu ludzkości: złota. Od starożytnej fascynacji Mojżesza i Midasa, po współczesne perturbacje gospodarcze, spowodowane wprowadzeniem systemu waluty złotej, pierwiastek ten wyprowadził na manowce wielu ze swych najdumniejszych posiadaczy.

Berstein rozpoczyna opowieść od przedstawienia magicznych, religijnych i artystycznych właściwości złota, następnie omawia zagadnienia związane z wynalezieniem systemu monetarnego, przekształceniem złota w pieniądz, co ostatecznie doprowadziło do ustanowienia systemu waluty złotej. W końcowej części książki autor snuje wizję przyszłości złota w świecie, w którym pozornie zostało zepchnięte na peryferia globalnej gospodarki finansowej.

Karty książki zapełniają wyraziści bohaterowie rozmaitych epok: Biblii, „gorączki złota”, Fortu Knox i… przyszłości. Oglądamy poszczególne problemy z perspektywy władców i finansistów, możnych i polityków, bogaczy i biedaków. Wszystkich ich łączy złoto: ikona chciwości i gwarant prawości, a jednocześnie oznaka zbytku i symbol władzy. Jak to podsumował sam Bernstein: „Dowcip polega na tym, że nie sposób znaleźć nic innego, co byłoby jednocześnie tak bezużyteczne i tak przydatne.”

Książka Bernsteina nie jest jednak wyłącznie rekonstrukcją romantycznego mitu, relacją ze śmiałych wypraw czy przedstawieniem historii systemów płatniczych. Prawdziwa moc tego niesławnego pierwiastka wiąże się z odwiecznymi namiętnościami, które złoto bezustannie w nas budzi, dzięki czemu możemy lepiej poznać siebie samych.

„Porywająco napisana […] niezwykle interesująca prezentacja – nie tylko złota, ale całej historii gospodarki. Podobnie jak poprzednia książka Bernsteina, Przeciw bogom, także ta przeznaczona jest dla szerokiego kręgu czytelników.”
John Kenneth Galbraith

O autorze

PETER L.BERNSTEIN (1919-2009), amerykański konsultant ekonomiczny i niezależny doradca, analityk rynków kapitałowych, historyk finansów, autor licznych książek na temat gospodarki i rynku, był jednym z największych autorytetów w dziedzinie popularyzacji zagadnień związanych z inwestowaniem.

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Historia złota. Dzieje obsesji”