Rynki obligacji. Analiza i strategie

(2 opinie klienta)
Kategoria:
Wydawnictwo: WIG PRESS
ISBN: 8387014214
Okładka: miękka
stron: 750

155,40 

Czas wysyłki: Towar tymczasowo niedostępny

Podziel się ze znajomymi:

Opis

Książka Fabozziego to jeden z najlepszych zachodnich podręczników poruszających problematykę dłużnych papierów wartościowych. Od początku lat osiemdziesiątych rynek obligacji przeżywa gwałtowny rozkwit, a obok standardowych obligacji pojawiają się na nim instrumenty o coraz bardziej złożonej budowie. Powszechne stały się na przykład emisje obligacji zamiennych i podlegających wcześniejszemu wykupowi – są to instrumenty z wbudowanymi opcjami, które znacznie komplikują wycenę. Ponadto dzięki dostępności derywatów inwestorzy stanęli wobec możliwości stosowania nowych strategii kontrolowania ryzyka stopy procentowej oraz kształtowania dochodu z portfela.

Nic dziwnego, że znajomość nowoczesnych metod analizowania obligacji stała się dla wielu uczestników rynku niezbędna. Mamy nadzieje, że rosnący popyt na tę wiedzę w znacznej mierze zaspokoi książka Fabozziego, w której zostały szczegółowo omówione wszystkie istotne rodzaje instrumentów dłużnych oraz zasady ich wyceny. Czytelnicy znajdą tu również analizę instrumentów pochodnych opartych na papierach dłużnych: opcji procentowych oraz procentowych kontraktów futures. Dużo uwagi poświęcono nowoczesnym metodom zarządzania portfelem obligacji z podziałem na strategie aktywne i pasywne. W osobnych rozdziałach omówiono metodę odwzorowywania wybranego indeksu, harmonizacje przepływów gotówkowych oraz immunizacje na zmiany stóp procentowych. Książka „Rynki obligacji, analiza i strategie” adresowana jest do szerokiego grona Czytelników: studentów zainteresowanych problematyką instrumentów dłużnych, specjalistów rynku papierów wartościowych, a także inwestorów indywidualnych pragnących pogłębić swoją wiedzę w tym zakresie.

2 opinie dla „Rynki obligacji. Analiza i strategie”

  1. Adam

    Książka profesora Fabozziego jest jedną z książek wymaganych na egzamin na doradcę inwestycyjnego, co samo mówi przez się jak istotna i zaawansowana wiedza się w niej znajduje. Oczywiście polskie wydanie zdążyło się już mocno zdezaktualizować, stąd czytanie rozdziałów o konstrukcji instrumentów hipotecznych po kryzysie subprime mortgage z 2007 roku, wywołuje niekiedy politowanie, bo nie są wymienione najważniejsze wady tychże instrumentów. Lecz jest to tylko mały odsetek książki. Większość książki stanowią treści nie dezaktualizujące się, takie jak właściwości różnych typów obligacji (choć niestety bardzo zdawkowo potraktowano obligacje zmiennokuponowe), strategie (immunizacje, harmonizacje, oraz całe modele krzywych dochodowości), derywaty procentowe. Niestety w polskim wydaniu popełniono wiele błędów o charakterze literówek w wartościach liczbowych, przez co czytelnik niekiedy długo dochodzi do sedna tego jak być powinno (np. przy omawianiu cross hedingu podano złą wartość maturity obligacji, przy immunizacji warunkowej kompletnie pomylono wartości portfela), co jest bardzo frustrujące, ale takich momentów nie jest wiele. Kilka tematów również zostało zbyt zdawkowo rozpisanych przez co czytelnik długo musi dociekać czemu jest tak, a nie inaczej (np. kwestie związane z przepływami pieniężnymi w instrumentach hipotecznych, tudzież poszczególne warianty strategii harmonizacji). Dużym plusem książki jest przejrzyste omówienie bardzo skomplikowanej kwestii jaką jest konstruowanie drzewa dwumianowego stóp procentowych (jest to autorska koncepcja F. Fabozziego), choć i tam w jednym z węzłów drzewa znalazła się literówka w wartości stopy procentowej, utrudniająca przyswojenie tematu. Podsumowując książka ta, ze względu na poruszoną tematykę i jej zaawansowanie, jest lekturą obowiązkową dla każdego kto się interesuje w sposób zaawansowany inżynierią finansową i zarządzaniem portfelami instrumentów dłużnych. Podobno w niektórych jej (polskich) wydaniach dołączana jest errata, więc może błędy obliczeniowe zostały wyeliminowane, co ocenia się in plus.

  2. Patryk

    Książka kompleksowo podchodzi do rynku obligacji jakichkolwiek (szczególnie amerykańskich). Wnikliwie opisane strategie: bullet, barbell, ladder tak samo jak przesunięcia krzywej dochodowości. Nic dziwnego, że tak często powołuje się na nią wielu innych autorów książek. Fabozzi to taki „must have” dla każdego zainteresowanego instrumentami dłużnymi.

Dodaj opinię