Wojny walutowe. Nadejście kolejnego globalnego kryzysu

Kategoria:
Wydawnictwo: Onepress
Okładka: Twarda
stron: 248
Wymiary: 15,8 cm x 23,5 cm

53,90 

Podziel się ze znajomymi:

Opis

Wojny walutowe. Nadejście kolejnego globalnego kryzysu

Czy dolar, będący od wielu dekad walutą rezerwową świata, może w ciągu kilkunastu najbliższych lat stracić ten status na rzecz innej waluty, na przykład chińskiego juana? Co oznacza dla świata postępująca dewaluacja dolara? Czy majaczące w oddali widmo powrotu do parytetu złota – reżimu, w którym wartość waluty uzależniona jest od rezerw tego kruszcu w poszczególnych krajach – stanie się rzeczywistością? W jaki sposób globalizacja, topniejące zasoby surowcowe, deflacja z jednej oraz inflacja z drugiej strony, a także wewnętrzne kłopoty monetarne i fiskalne poszczególnych krajów wpływają na kursy wymiany walut, a w konsekwencji na wzrost gospodarczy? Czy na świecie naprawdę wybuchła już kolejna wojna walutowa?

Na te i wiele innych pytań odpowiada w swej książce James Rickards. W zrozumiały sposób opisuje skomplikowane zależności, występujące na globalnym rynku finansowym, a w szczególności walutowym. W oparciu o fakty, analizy historyczne i nowoczesną symulację przeprowadzoną w jednym z tajnych obiektów badawczych w USA rozprawia się z obiegowymi opiniami oraz medialnym i politycznym żargonem w świecie międzynarodowych stosunków finansowych. Niczym w teatrze wystawia przedstawienie, w którym aktorami są rządy wszystkich rozwiniętych i rozwijających się krajów świata.

Czytelnik po zapoznaniu się ze schematem funkcjonowania globalnego rynku walutowego sam odkryje, że nie ma uniwersalnego leku na obecne i potencjalne bolączki walutowe świata, ponieważ gospodarki prawie wszystkich krajów tworzą obecnie system naczyń połączonych. A zatem celowa dewaluacja jednej waluty, mająca na celu pobudzenie eksportu, oddziałuje negatywnie na importerów, którzy zmniejszają wielkość zamówień i bezpośrednio spowalniają gospodarkę partnerów zagranicznych. I choć zagranica dysponuje większą siłą nabywczą, staje się realnie biedniejsza. Są to podstawy makroekonomii, które Rickards upraszcza na tyle, by umożliwić nam zrozumienie i samodzielne formułowanie wniosków na temat kondycji czy przyszłej autonomii naszej rodzimej waluty.

Dzięki lekturze Wojen Walutowych dowiesz się:

– dlaczego świat na dolarze stoi i czego obawiają się Amerykanie;

– czym jest dewaluacja i dlaczego stanowi broń obosieczną w walce z kryzysem gospodarczym;

– czym jest reżim złota i jakie niesie skutki dla wartości walut krajowych;

– jak panaceum na problemy gospodarcze w jednym kraju może zaszkodzić gospodarkom innych krajów;

– jaki wpływ na globalną politykę walutową mają Chiny, Indie, Rosja, Brazylia i inne kraje rozwijające się.

Pieniądzu! Do boju!

Recenzja:

Dolar amerykański jest obecnie najważniejszą walutą na naszej planecie nie tylko dlatego że jest walutą największej gospodarki światowej – USA, jest również główną walutą rezerwową większości banków centralnych (chociaż jego udział procentowy zmniejsza się w ostatnich latach na rzecz euro czy jena), w dolarze również są wyceniane wszystkie surowce naturalne. Wiec mimo, iż nie mieszkamy w USA czy nie jesteśmy Prezesem Banku Centralnego to chcemy czy nie wartość dolara wpływa na nasze codzienne życie chociażby poprzez cenę ropy, która przekłada się na wzrost/spadek kosztów transportu ? gdzie w obecnym świecie koszty transportu są składową ceny niemal wszystkich produktów czy usług. Z tego powodu uważam, iż warto bliżej przyjrzeć obecnej sytuacji dolara i właśnie ta książka świetnie opisuje teraźniejsze położenie dolara jak i podaje kilka przykładów „sporów walutowych”, które już miały miejsce, a jak mówi motto analizy technicznej „Historia lubi się powtarzać”… Całą recenzję przeczytaj na Comparic.pl

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Wojny walutowe. Nadejście kolejnego globalnego kryzysu”