Analiza fundamentalna i inwestowanie pozycyjne. Ewolucja gracza giełdowego

(2 opinie klienta)
Kategoria:
Wydawnictwo: Linia
ISBN: 9788363000066
Okładka: twarda
stron: 287

56,90 

Czas wysyłki: Towar tymczasowo niedostępny

Podziel się ze znajomymi:

Opis

„Analiza fundamentalna i inwestowanie pozycyjne” to druga część trzytomowego cyklu Ewolucja gracza giełdowego. Tym razem autor pokazuje założenia inwestowania na podstawie fundamentów spółek, przy preferowanym horyzoncie inwestycji 3-5 lat.

Bulkowski przekonuje, że strategia „kup i trzymaj” jest w wielu przypadkach rozsądnym podejściem do inwestowania w akcje, pod warunkiem, że nieco zmodyfikujemy do niej podejście. Jak sam pisze „zbadaj spółkę, kup jej akcje i trzymaj je, aż zrealizują cały swój potencjał. A potem sprzedaj.”

Według Bulkowskiego akcje wybrane jako długoterminowe inwestycje powinny stanowić rdzeń portfela. Dzięki temu inwestor może posiadać coś w rodzaju psychicznej poduszki amortyzującej wstrząsy związane z codziennymi wzlotami i upadkami. Analiza techniczna jest użyteczna do wyboru akcji, którymi handlujemy w krótkim terminie. Analiza fundamentalna przydaje się, gdy poszukujemy kandydatów z długoterminowym potencjałem.

Jak zawsze u Bulkowskiego, wszelkie oceny i zaproponowane strategie powiązane są z licznymi rankingami i statystykami dotyczącymi zachowania akcji. W tym wypadku autor koncentruje się na tym, jak zachowują się akcje o niskiej, średniej i wysokiej kapitalizacji. Czy większy potencjał mają te o niskiej wartości księgowej, czy nie. A może połączyć obserwację tego wskaźnika z oceną przepływów gotówkowych, wielkością dywidend, czy jeszcze innymi parametrami.

Naturalnie sam wybór spółki to nie wszystko, ważne są jeszcze zasady dotyczące tego kiedy kupić i w jaki sposób zakończyć daną inwestycję. Autor podaje mnóstwo przykładów z własnej historii.

Zobacz inne książki z analizy fundamentalnej

Spis treści

 1. Wstęp
 2. Rozdział 1. Strategia „kup i trzymaj”
 3. Rozdział 2. Wybór spółek
 4. Rozdział 3. Wartość księgowa
 5. Rozdział 4. Wydatki inwestycyjne
 6. Rozdział 5. Rachunek przepływów pieniężnych
 7. Rozdział 6. Dywidendy
 8. Rozdział 7. Zadłużenie długoterminowe
 9. Rozdział 8. Wskaźnik Cena/Zysk
 10. Rozdział 9. Wskaźnik Cena/Sprzedaż
 11. Rozdział 10. Stopa zwrotu z kapitału własnego
 12. Rozdział 11. Liczba akcji w obrocie
 13. Rozdział 12. Analiza fundamentalna – podsumowanie
 14. Rozdział 13. Jak podwoić swoje pieniądze
 15. Rozdział 14. Jak znaleźć spółkę, które rosną dziesięciokrotnie
 16. Rozdział 15. Jak grać spółkami z potencjałem dziesięciokrotnego wzrostu
 17. Rozdział 16. Jak zamykać inwestycje typu „kup i trzymaj”
 18. Rozdział 17. Moje narzędzia fundamentalne
 19. Rozdział 18. Wprowadzenie do inwestowania pozycyjnego
 20. Rozdział 19. Podstawy inwestowania pozycyjnego
 21. Rozdział 20. Dziesięć kryteriów skuteczności formacji
 22. Rozdział 21. Trzy udane transakcje i pogrzeb
 23. Rozdział 22. Czego robić nie należy, czyli trzy złe transakcje

O autorze

Thomas N. Bulkowski, urodzony w 1957 roku w Syracuse, w stanie Nowy Jork, to odnoszący sukcesy inwestor i trader z ponad 35-letnim doświadczeniem w handlu akcjami.

Jest autorem książek dotyczących analizy technicznej, w szczególności oceny formacji na wykresach, w tym „Analizy formacji na wykresach giełdowych” i „Podstawy spekulacji”. Jego książki są cenione za praktyczne podejście do analizy technicznej i powszechnie uznawane za jedne z najbardziej autorytatywnych źródeł wiedzy na temat formacji wykresów.

Teksty Thomasa Bulkowskiego publikowały najważniejsze magazyny dla traderów – „Active Trader”, „Stocks, Futures and Options”, „The Technical Analysist Traders”, „The Traders Journal” oraz „Technical Analysis of Stocks & Commodities”.

Jego prace są nie tylko źródłem wiedzy dla inwestorów na całym świecie, ale także inspirują do dalszego badania i rozwijania dyscypliny analizy technicznej.

Zanim osiągnął wystarczający dochód z inwestycji, aby przejść na emeryturę w wieku trzydziestu sześciu lat, Bulkowski pracował jako inżynier w dziale projektowania sprzętu w firmie Raytheon, starszy inżynier oprogramowania w Tandy Corporation oraz kierownik oprogramowania w Tracor-Westronics.

Bulkowski uwielbia pisanie beletrystyki, jazdę rowerem, przyrodę, stolarstwo, fotografię i czytanie.

Fragment książki

Pobierz fragment książki: rozdział 2 „Wybór spółek”

2 opinie dla „Analiza fundamentalna i inwestowanie pozycyjne. Ewolucja gracza giełdowego”

 1. Dominik

  Książka napisanie w sposób łatwy, opisująca wskaźniki, na które wg autora warto zwrócić uwagę podczas wyboru spółki pod inwestycję. Jest przeznaczona dla inwestorów chcących inwestować średnio lub długoterminowo. Podaje jednak przykłady, w jaki sposób reagować na pojawiające się komunikaty spółek. Przykładowo, gdy pojawia się komunikat dotyczący zmniejszenia lub wstrzymania dywidendy. Książka, moim zdaniem, jest dobra. Skupia się jednak na rynku amerykańskim. Wiedza zdobyta z książki na pewno przyda się do inwestowania na rynku Polskim, lecz nie przekładałbym jej „jeden do jeden”.

 2. Marek

  Książka dotykająca tematyki rzadziej poruszanej – analizy fundamentalnej. Podczas gdy jest masa podręczników na temat analizy technicznej czy daytradingu, ta omawia zdroworozsądkowe sposoby oceny spółek, w które zamierzamy zainwestować w terminie 1-3 lat.
  Napisana jest lekko i przejrzyście. Składowe rozdziałów układają się w logiczną całość i objaśniają każdy z elementów analizy fundamentalnej do poziomu wystarczającego, by sprawnie się nimi posługiwać.
  Autor do każdej tezy podaje swoje wyniki badań lub innych autorów. Z mojej strony brakuje jednak odnośnika (np. Linku) do zbioru tych wszystkich danych, na których pracował, ale może to już jest bardziej moje wyłączenie zawodowe.
  Książka zdecydowanie dla osób nie zainteresowanych krótkoterminowymi inwestycjami, a chcącymi inwestować w dłuższym terminie.

Dodaj opinię