Howard Marks

Amerykański inwestor oraz autor kilku książek poświęconych inwestowaniu. Jest prezesem funduszu Oaktree Capital Management, firmy inwestycyjnej zarządzającej aktywami o wartości 122 miliardów dolarów. W 2017 roku zajął 374 miejsce wśród najbogatszych Amerykanów w rankingu magazynu „Forbes”. Jego majątek oszacowano wówczas na 1,91 miliarda dolarów.

Marks ukończył studia licencjackie z finansów w Wharton School w Filadelfii, tytuł magistra z księgowości i marketingu obronił na uniwersytecie w Chicago. Posiada również tytuł MBA w dziedzinie rachunkowości i marketingu, który uzyskał na Booth School of Business na University of Chicago.

W środowisku inwestycyjnym Howard Marks znany jest z publikowania tzw. „Oaktree memos”, czyli listów, w których szczegółowo opisuje strategie inwestycyjne oraz wyjaśnia zawiłości funkcjonowania gospodarki. Warren Buffett powiedział kiedyś, że jeżeli widzi na swojej skrzynce e-mail od Howarda Marksa to jest to pierwsza rzecz, którą czyta.

Kiedyś Marks zauważył, że za każdym razem, gdy był pytany o to, czym jest „najważniejsza rzecz” w inwestowaniu, wskazywał na inną kwestię. Pewnego razu, rozgoryczony tym faktem, postanowił spisać je wszystkie. Po podliczeniu wyszło ich aż 20! Tak powstała publikacja „Najważniejsza rzecz”, w której zwraca uwagę m.in. na koncepcję myślenia drugiego poziomu, podejście kontrariańskie, cykliczność rynków, skupia się także na inwestowaniu defensywnym.

W swojej pracy Howard Marks koncentruje się głównie na zarządzaniu ryzykiem. Sugeruje, aby przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji zapytać siebie: czy bardziej boję się utraty kapitału, czy raczej utraty okazji. Jego zdaniem ważne jest również, aby nigdy nie zakładać, że dane wydarzenie może być pewne, ale aby przyjąć, że wachlarz scenariuszy rozwoju danej sytuacji jest znacznie szerszy, niż nam się wydaje.

Liczba produktów: 3