Inteligentny inwestor. Najlepsza książka o inwestowaniu wartościowym

(8 opinii klienta)
Kategoria:
Wydawnictwo: Studio Emka
ISBN: 9788367107747
Okładka: twarda z obwolutą
stron: 535

75,90 

Czas wysyłki: 24 h

Podziel się ze znajomymi:

Opis

Klasyczny tekst z adnotacjami uwspółcześniającymi ponadczasową wiedzę Grahama o inwestowaniu

Najznakomitszy doradca inwestycyjny dwudziestego wieku, Benjamin Graham, uczył i inspirował ludzi na całym świecie. Jego filozofia „inwestowania wartościowego”, które chroni inwestorów przed podstawowymi błędami i uczy ich stosowania długofalowych strategii, od chwili pierwszego wydania uczyniła z „Inteligentnego inwestora” prawdziwą biblię giełdy papierów wartościowych.

Rozwój giełdy przez wiele lat potwierdzał mądrość strategii Grahama. Wydanie poprawione zachowuje integralność oryginalnego jego tekstu, a jednocześnie dodaje aktualne komentarze uznanego dziennikarza finansowego, Jasona Zweiga. Wnoszą spojrzenie z punktu widzenia współczesnego rynku, ukazują zbieżności pomiędzy przykładami podawanymi przez Grahama a nagłówkami obecnie wydawanych gazet finansowych. Pozwalają Czytelnikom głębiej zrozumieć, w jaki sposób stosować reguły Grahama.

Obecne wydanie „Inteligentnego inwestora” to najważniejsza książka, jaką kiedykolwiek przeczytasz o osiąganiu zamierzonych celów finansowych. Jasno przedstawia podstawy, niezwykle skutecznego i popularnego podejścia do inwestowania.

Jeśli przeglądasz tę książkę, prawdopodobnie zainteresuje cię również nasz wpis blogowy o popularnych publikacjach giełdowych „Najchętniej kupowane książki o inwestowaniu w 2019 roku”.

Recenzja Marcina Tuszkiewicza:

 

 

Spis treści

 1. Wstęp do wydania polskiego
  1. Warren E. Buffett – Wstęp do wydania czwartego
  2. Jason Zweig – Słowo o Benjaminie Grahamie
 2. Wprowadzenie
  1. Jaki jest cel tej książki?
 3. Inwestycje a spekulacje – wyniki, których spodziewa się inteligentny inwestor
 4. Inwestor a inflacja
 5. Sto lat dziejów giełdy. Poziom cen akcji na początku 1972 roku
 6. Ogólna polityka portfela: inwestor defensywny
 7. Inwestor defensywny i akcje zwykłe
 8. Polityka portfela inwestora przedsiębiorczego: ujęcie negatywne
 9. Polityka portfelowa dla inwestora przedsiębiorczego: strona dodatnia
 10. Inwestor a wahania rynkowe
 11. Inwestowanie w fundusze inwestycyjne
 12. Inwestor i doradcy
 13. Analiza papierów wartościowych dla laika – podejście ogólne
 14. Co brać pod uwagę przy zyskach na jedną akcję?
 15. Porównanie czterech spółek giełdowych
 16. Wybór akcji dla inwestora defensywnego
 17. Wybór akcji dla inwestora aktywnego
 18. Emisje wymienialne i warranty
 19. Cztery nadzwyczaj pouczające historie
 20. Porównanie ośmiu par spółek
 21. Akcjonariusze i zarządy – polityka dywidend
 22. „Margines bezpieczeństwa” jako podstawowa koncepcja inwestowania
 23. Posłowie
 24. Dodatki:
  1. Superinwestorzy z Graham-and-Doddsville
  2. Istotne zasady dotyczące opodatkowania dochodów z inwestycji oraz transakcji giełdowych (z roku 1972)
  3. Podstawy opodatkowania inwestycji (aktualizowane według stanu na rok 2003)
  4. Nowe spekulacje dotyczące akcji zwykłych
  5. Aetna Maintenance Co. – historia przypadku
  6. Obliczenie podatku przy zakupie akcji Sharon Steel przez NVF
  7. Spółki z branży technologicznej jako inwestycje
 25. Przypisy końcowe
 26. Jason Zweig – Podziękowania

O autorze

Benjamin Graham, urodzony jako Benjamin Grossbaum (1894 – 1976), jest uważany za „ojca inwestowania w wartość”. Urodzony w Wielkiej Brytanii Graham zrewolucjonizował postrzeganie i metody inwestycji swoją przełomową pracą na temat oceny dynamiki rynku giełdowego.

Był nie tylko renomowanym inwestorem, ale także wykładowcą, badaczem papierów wartościowych.

Graham zdefiniował dwie grupy inwestorów giełdowych. W jego opinii pierwszą grupą są inwestorzy aktywni, czyli ci, którzy regularnie angażują swój czas i wysiłek w podejmowanie jak najlepszych decyzji inwestycyjnych. Drugą grupę określił jako inwestorów pasywnych. Według Grahama inwestorzy bierni, np. lekarze czy prawnicy, wolą pozostawić decyzje inwestycyjne profesjonalistom lub zautomatyzowanym systemom.

Benjamin Graham zwrócił również uwagę na istotny podział między spekulacją a inwestowaniem. Według niego spekulacja polegała na osiąganiu dochodu poprzez wzrost cen papierów wartościowych, podczas gdy inwestowanie jest nastawione na wzrost wartości wewnętrznej spółki w określonej perspektywie czasowej. Warto podkreślić, że Graham przetrwał trudności inwestycyjne podczas „czarnego czwartku” w 1929 roku. Był także mentorem i nauczycielem samego Warrena Buffetta..

Jest również autorem bestsellerowej giełdowej pozycji „Inteligentny inwestor. Najlepsza książka o inwestowaniu wartościowym”, określanej jako biblia inwestowania w wartość, oraz innej lektury, która od lat cieszy się wielką popularnością: „Security Analysis”. Obie pozycje stały się klasyką stanowiącą podstawę dla wielu strategii inwestycyjnych stosowanych na całym świecie.

Recenzje ekspertów

Benjamin Graham to Guru wszystkich guru. Pierwsze wydanie niniejszej książki, niewątpliwie jednej z najważniejszych pozycji z zakresu inwestowania wartościowego, miało miejsce w 1949 roku. Mimo upływu przeszło pół wieku, treści zawarte w książce są wciąż aktualne. Zawiera ona kompleksowy zbiór zasad doboru spółek i ponadczasowych wskazówek inwestycyjnych skierowanych nie do spekulantów, a do inwestorów, stąd niewiele można tu znaleźć krótkoterminowych technik analizy papierów wartościowych.

Autor identyfikuje tytułowego „inteligentnego inwestora” jako człowieka, który panuje nad swoimi emocjami, narzuca sobie cierpliwość, zdyscyplinowanie i gotowość do nauki. Jest realistą, który sprzedaje optymistom i kupuje od pesymistów. Jego filozofia „inwestowania wartościowego” – które chroni inwestorów przed podstawowymi błędami i uczy ich stosowania długofalowych strategii – od chwili pierwszego wydania uczyniła z Inteligentnego inwestora prawdziwą biblię giełdy papierów wartościowych. Najważniejszą cechą publikacji jest jej uniwersalność i ponadczasowość, co zapewniają liczne adnotacje i uaktualnienia uwspółcześniające ponadczasową wiedzę Grahama o inwestowaniu. Pozycja skierowana przede wszystkim do praktyków rynku. Wprowadzenie oraz komentarze do książki opracował sam Warren Buffet.

Łukasz Porębski

8 opinii dla „Inteligentny inwestor. Najlepsza książka o inwestowaniu wartościowym”

 1. Marta (zweryfikowany)

  Bardzo ciekawa lektura, polecam.

 2. Marek

  Pozycja godna polecenia.

 3. Mirek

  Jeżeli jesteś fanem, amatorem inwestowania, to jest jedna z podstawowych pozycji, które warto lub należy przeczytać. Wiele spraw jest ponadczasowych. Polecam.

 4. Bartek

  Obowiązkowa pozycja dla każdego inwestora. Polecam!

 5. Clarissima

  Syn zadowolony, bardzo dobry klasyk.

 6. Michbik

  Doskonała, świetna lektura, uczy przede wszystkim opanowania i pokory…

 7. nemeczek

  Jako średnio zaawansowany inwestor – chodzi o czas trwania przygody z giełdą i pieniądze – i w dodatku po przejściach muszę gorąco namówić wszystkich inwestorów i spekulantów do przeczytania tej książki, jeżeli tego jeszcze nie uczynili. Ta książka daje spokój, epatuje spokojem i zachęca do własnych przemyśleń. Nie jest wytrychem do sezamu ale szklanką zimnej wody na pustyni. Ja przestałem czytać fora giełdowe – jaki komfort!!! Żadnych doradców nie biorę bezkrytycznie i na serio. Słucham, słucham, czytam i raz w miesiącu inwestuję. Dla dzieci i na emeryturę. Polecam na uspokojenie.

 8. Marcin Płuciennik / Investhelp.pl

  Książka jest swoistą biblią inwestowania, nie bez powodu najlepszy inwestor świata Warren Buffett powiedział o niej: „Najlepsza z dotychczas napisanych książek o inwestowaniu”. Na pierwszy rzut oka książka wydaje się być ogromna i przeczytanie jej zajęłoby dużo czasu – jednak jeżeli do niej przysiądziemy, da się ją przeczytać w kilka dni. Jednak nie o samo przeczytanie tej lektury chodzi a o zrozumienie, jak inteligentnie podchodzić do inwestowania. Wiele przykładów historycznych i kilkadziesiąt lat doświadczenia z rynku amerykańskiego to świetne wzorce dla każdego inwestora! Publikacja jest przeznaczona dla indywidualnych inwestorów – opisuje strukturę emocjonalną i instrumenty, które stanowią podstawę sukcesu finansowego. Myślę, że książka jest absolutnie obowiązkowa dla każdego fundamentalisty i godna polecenia dla każdego, kto inwestuje poprzez analizę finansową. Dlaczego? Ponieważ każdy powinien znać instrumenty finansowe, początki giełdy, historię i geniusz inwestycyjny Benjamina Grahama.

  Gorąco polecam!

Dodaj opinię