Najchętniej kupowane książki o inwestowaniu w 2019 roku w maklerska.pl

27 kwietnia 2020

Na rynku dostępnych jest wiele książek o inwestowaniu, które pogłębiają wiedzę gracza giełdowego. Poniżej przygotowaliśmy listę najpopularniejszych książek o inwestowaniu w księgarni maklerska w 2019 roku.

Najchętniej kupowane książki o inwestowaniu w 2019 roku w maklerska.pl

Każda z nich oprócz popularności cieszy się bardzo dobrymi opiniami, co potwierdza, że w swojej tematyce nie mają sobie równych. Z tą listą książek o inwestowaniu powinien zapoznać się każdy inwestor, który myśli o rozwoju zawodowym.

Rosnąca popularność inwestowania długoterminowego oraz inwestowania w wartość

W ostatnim czasie na polskim rynku coraz większym zainteresowaniem cieszy się inwestowanie długoterminowe. Fakt ten znajduje odzwierciedlenie we wzroście popularności książek o tej tematyce. W zestawieniu dwudziestu najlepiej sprzedających się książek o inwestowaniu, na 5. pozycji znalazła się „Najważniejsza rzecz” Howarda Marksa, na 7. „Zwykłe akcje, niezwykłe zyski” Philipa A. Fishera, na 18. „Książka o inwestowaniu” Rafała Janika oraz na 20. klasyk wśród książek o inwestowaniu, czyli „Inteligentny inwestor. Najlepsza książka o inwestowaniu wartościowym” Benjamina Grahama. Zaobserwowany trend jest powodem do zadowolenia, ponieważ to właśnie inwestorzy długoterminowi stanowią fundament każdego dojrzałego rynku kapitałowego.

Warto również zauważyć, że do książek w tej kategorii można by dodać publikację „Śladami Warrena Buffeta” autorstwa Tomasza Jaroszka oraz Przemysława Gierchmanna. Nie znalazła się ona w naszym zestawieniu najpopularniejszych książek o inwestowaniu, ponieważ autorzy zdecydowali się na self publishing, co sprawiło, że nie mamy danych dotyczących wielkości jej sprzedaży. Mimo to książka cieszy się dużą popularnością i zbiera bardzo dobre recenzje. Inwestorzy zainteresowani stylem inwestycyjnym Warrena Buffeta z pewnością powinni po nią sięgnąć, ponieważ w Polsce nie ma wielu innych źródeł informacji na jego temat.

Wzrost zainteresowania inwestowaniem w surowce i towary

Inwestorzy poszukujący atrakcyjnych rynków inwestycyjnych coraz częściej kierują się w stronę surowców i towarów. W związku z tym w zestawieniu najpopularniejszych książek na temat inwestowania nie dziwi wysoka pozycja publikacji „Świat surowców” Doroty Sierakowskiej. Pozycja wydana została kilka lat temu, ale jej popularność wciąż rośnie. Wynika to między innymi z faktu, że pozycja ta stanowi doskonałe kompendium wiedzy o najważniejszych surowcach świata (surowce energetyczne, metale szlachetne, metale przemysłowe oraz towary rolne), wskazując zasady funkcjonowania tych rynków, najważniejsze czynniki wpływające na ceny oraz zależności pomiędzy cenami towarów a notowaniami innych aktywów, jak: akcji, obligacji, walut. Średnia ocena książki „Świat surowców” w księgarni maklerska to 4,8 gwiazdki.

Rynki towarowe to jednocześnie świat w skali mikro i makro. O ile my jako konsumenci decydujemy o popycie na dany surowiec, to decyzje dotyczące surowców często bywają poza naszym zasięgiem. Tak czy inaczej, cokolwiek robimy na co dzień, jesteśmy częścią ogromnej machiny, jaką są globalne rynki towarowe.

„Droga żółwia” – publikacja, której w rankingu książek o inwestowaniu nie mogło zabraknąć

Pierwszą dziesiątkę, podobnie jak w zeszłym roku, zamyka „Droga żółwia. Sekretne metody, dzięki którym zwykli ludzie stali się legendarnymi traderami” Curthisa Faitha. Autor jest jednym z żółwi, który wziął udział w nietuzinkowym eksperymencie. W 1983 roku w Chicago Richard Dennis i William Eckhardt postanowili przeprowadzić doświadczenie, aby sprawdzić, czy można się nauczyć skutecznej spekulacji na rynkach. Postanowili w trybie ekspresowym wyszkolić skutecznych traderów, spośród osób, które nie miały nigdy wcześniej do czynienia z giełdą. Żółwiom (tak nazwano chętnych, którzy zgłosili się do przedsięwzięcia) przekazano wiedzę na temat inwestowania, a następnie udostępniono im kapitał. Klucz do sukcesu stanowiła dyscyplina i konsekwencja w stosowaniu przyswojonych zasad. Po czterech latach można było stwierdzić, że eksperyment zakończył się sukcesem – żółwie uzyskały średnio 80% zysku rocznie, znacznie powiększając majątek swój oraz swoich sponsorów.

Pod koniec okresu szkoleniowego jeden z uczestników eksperymentu otrzymał ogromną sumę 2 milionów dolarów do zarządzania. W ciągu czterech lat powiększył tę kwotę do ponad 30 milionów. Książka „Droga żółwia” jest opowieścią o eksperymencie, zasadach stosowanych przez grupę żółwi, a także o tym, jak zastosować te zasady we własnym tradingu.

Klasyki wśród książek o inwestowaniu

Niegasnącym zainteresowaniem wśród czytelników nadal cieszą się takie klasyki, jak „Zawód inwestor giełdowy” Alexandra Eldera, „Analiza techniczna rynków finansowych” Johna się Murphy’ego, „Wspomnienia gracza giełdowego” Edwina Lefevre’a oraz „Świece japońskie i analiza wykresów cenowych” Steve’a Nisona. Wszystkie te pozycji w swojej tematyce nie mają sobie równych i nieustannie od wielu lat znajdują się wśród najlepiej sprzedających książek o inwestowaniu.

Najchętniej kupowane książki o inwestowaniu w 2019:

Poniżej zamieszczamy listę najchętniej kupowanych książek na temat inwestowania w 2019 roku. Jeśli jesteś ciekaw aktualnych trendów, zachęcamy do odwiedzenia listy bestsellerów tworzonej na podstawie sprzedaży z ostatnich 60 dni.

Autorka: Gabriela Mikulska

maklerska program partnerski