Najpopularniejsze książki o giełdzie w 2018 roku

4 lutego 2019

Raz w roku publikujemy listę 20 najlepiej sprzedających się książek giełdowych w naszej księgarni. Są to publikacje przeczytane przez setki inwestorów w Polsce. Poniższe zestawienie obejmuje najpopularniejsze książki o giełdzie w 2018 roku, ale oczywiście nie możesz przyjąć, że każdy z tych tytułów spełni Twoje oczekiwania w stu procentach. Ich tematyka może nie do końca pokrywać się z tym, czym się interesujesz, ale wierzę, że prezentowana lista może pomóc Ci odkryć interesujące tytuły, które zdobyły uznanie innych inwestorów.

Lista 20 najlepiej sprzedających się książek giełdowych w księgarni Maklerska

Klasyki literatury inwestycyjnej

Najpopularniejsze książki o giełdzie to zestawienie, w którym pewne tytuły pojawiają się co roku. Od wielu lat jednym z nich jest zwycięzca tegorocznego rankingu, czyli Wspomnienia gracza giełdowego. Książka ta, napisana prawie 100 lat temu, opisuje losy jednego z największych spekulantów wszech czasów. Jesse Livermore zarabiał miliony, stawał się jednym z najbogatszych Amerykanów, po czym je tracił i następnie odzyskiwał. Jego życie zakończyło się tragicznie (Livermore popełnił samobójstwo), ale z pewnością nie można odmówić mu niesamowitych traderskich umiejętności. Więcej o tej książce możesz dowiedzieć się w naszym artykule lub filmikuna temat książek dla początkujących inwestorów.

Kolejne tytuły, które niezmiennie cieszą się olbrzymią popularnością wśród inwestorów, to: Analiza techniczna rynków finansowych oraz Świece japońskie i analiza wykresów cenowych. Są to swego rodzaju encyklopedie analizy technicznej, które na stałe wpisały się w kanon literatury inwestycyjnej w Polsce. Więcej o tych książkach dowiesz się z artykułulub filmikuna temat książek z analizy technicznej.

Najpopularniejsze książki o giełdzie – nowości

W zestawieniu najpopularniejszych książek o giełdzie w 2018 roku pojawiło się też trochę nowości. Pierwszą z nich jest nowe wydanie książki Zawód inwestor giełdowy. Nowe ujęcie. Jest to idealna pozycja dla początkujących (szczególnie pierwsza jej część na temat psychologii jednostki i psychologii tłumu). Książka została wydana we wrześniu 2018 roku i po czterech miesiącach sprzedaży udało jej się wdrapać na podium. Więcej o książce możesz się dowiedzieć, oglądając filmik na naszym kanale YouTube.

Drugą nowością, która uplasowała się na pozycji 15., jest książka Jak straciłem na giełdzie milion dolarów i czego mnie to nauczyło. To niesamowita historia chłopaka z prowincji, który został członkiem Chicago Mercantile Exchange, a potem wszystko stracił. Książka nie skupia się na tym, co należy robić, tylko na tym, czego robić nie należy.

Kolejną nowością, której wysoka pozycja nie powinna dziwić ze względu na wzrost popularności walut cyfrowych, jest książka Kryptowaluty. Szczepan Bentyn, współautor, niezwykle barwna osoba, lubiąca kamerę, bardzo dobrze prezentująca się podczas wszelkiego rodzaju występów publicznych, w prosty sposób omawia w książce technologię blockchain i przyszłość kryptowalut na świecie.

Najpopularniejsze książki o giełdzie z zakresu psychologii inwestowania

Pozytywnym zaskoczeniem jest obecność w czołówce rankingu najpopularniejszych książek o giełdzie kilku pozycji z zakresu psychologii inwestowania. To nowość w stosunku do zeszłorocznego zestawienia. W transie inwestowania. Podbij rynek pewnością siebie, żelazną dyscypliną i postawą zwycięzcy to publikacja obecna na polskim rynku już od jakiegoś czasu, ale dopiero w tym roku tak naprawdę została ona doceniona przez inwestorów, dzięki czemu uplasowała się na piątej pozycji wśród książek najczęściej kupowanych w naszej księgarni. Inne pozycje z psychologii inwestowania, które zajęły wysokie miejsca wśród najpopularniejszych książek o giełdzie, to: Trader doskonały (pozycja 7.) oraz Psychologia skutecznego tradingu (pozycja 9.). To, że polscy inwestorzy docenili znaczenie psychologii w procesie skutecznego inwestowania, jest z pewnością dobrym prognostykiem i może przyczynić się do zwiększenia się ich skuteczności na giełdzie.

Zapomniana literatura giełdowa

Najpopularniejsze książki o giełdzie to zestawienie, które obejmuje wiele wybitnych i sprawdzonych pozycji, ale nieprawdziwe byłoby stwierdzenie, że pojawiają się w nim wszystkie dostępne na polskim rynku i warte przeczytania książki na temat giełdy. Uważam, że jest kilka bardzo dobrych publikacji, które niezasłużenie nie znalazły uznania wśród inwestorów. Może to wynikać ze słabego marketingu wydawców bądź jakichś innych, trudnych do określenia czynników. Niemniej chciałbym wskazać dwie pozycje, które zdecydowanie są warte lektury.

Pierwsza z nich to Gospodarka rozwój krach. Na czym to polega?, książka, która w sposób alegoryczny opisuje współczesny świat, ucząc przy tym podstaw ekonomii i funkcjonowania gospodarki. Myślę, że każdy inwestor powinien rozumieć te zagadnienia przynajmniej w stopniu podstawowym, i wydaje mi się, że ta książka stanowi najlepszy wstęp do zgłębiania meandrów ekonomii współczesnego świata.

Druga to książka Jak zarobiłem 2 000 000 $ na giełdzie, która znalazła się w zestawieniu polecanych przeze mnie książek dla początkujących. Można ją przeczytać dosłownie w jeden dłuższy wieczór – zapewniam, że będzie to niezwykle miło i pożytecznie spędzony czas. Książka opowiada o autentycznych losach tradera-tancerza, który w latach 50. ubiegłego wieku podczas tournée po świecie ze swoim zespołem handlował na giełdzie, stosując autorski system, tzw. box theory. Książka w świetny sposób pokazuje, jak proste może być inwestowanie. Więcej o tej książce dowiesz się z filmiku na YouTubie lub przeczytasz w artykule na temat książek dla początkujących.

Najpopularniejsze książki o giełdzie i inwestowaniu:

maklerska program partnerski