Lekcje historii

(2 opinie klienta)
Kategoria: ,
Wydawnictwo: Maklerska.pl
ISBN: 9788396070104
Okładka: Miękka
stron: 89
Wymiary: 14,8 cm x 21 cm

54,00 

Czas wysyłki: 24 h

Podziel się ze znajomymi:

Opis

„Lekcje historii” – czego nas uczy 5000 lat dziejów ludzkości

W 1968 roku Will i Ariel Durantowie otrzymali nagrodę Pulitzera w kategorii „Literatura faktu” za cieszącą się dużym uznaniem krytyków 11-tomową serię „Historii cywilizacji”. „Lekcje historii” są zwięzłym opracowaniem spostrzeżeń na temat 5000 lat historii człowieka, które autorzy sformułowali, pracując nad swoim opus magnum. Choć, jak sami we wstępie wspominają: „Tylko szaleniec podjąłby się tak karkołomnego przedsięwzięcia streszczenia historii świata na niespełna 100 stronach książki”, podjęli tę próbę i osiągnęli zaskakujący efekt. W kompendium filozofii i postępu społecznego przedstawili fascynujące dzieje ludzkości, odkrywając i opisując możliwości oraz ograniczenia człowieka. Swoje przenikliwe wnioski skoncentrowali w dwunastu obszarach tematycznych, takich jak: geografia, biologia, rasa, ludzki charakter, moralność, religia, ekonomia, idea socjalizmu, ustrój polityczny, wojna, upadek oraz postęp.

W zwięzłym opracowaniu kultury i cywilizacji ludzkości najbardziej uznane małżeństwo historyków zestawia ze sobą wspaniałe istnienia ludzkie, idee oraz osiągnięcia z cyklami wojny i podboju. Durantowie ukazują najważniejsze zagadnienia historyczne i dzięki temu nadają znaczenie dziejom współczesnym. „Lekcje historii” poszerzają horyzonty, zmieniają perspektywę postrzegania i pozwalają lepiej zrozumieć wyzwania, z którymi ludzkość mierzy się współcześnie. Bo chociaż historia się nie powtarza, to jednak się rymuje.

„Lekcje historii” „[…] to największe zagęszczenie wartościowych treści na każdy akapit, z jakim kiedykolwiek miałem do czynienia” – tak o publikacji wypowiada się Marcin Iwuć, popularny influencer finansowy.

Spis treści

Przedmowa

 1. Rozdział I. Wątpliwości
 2. Rozdział II. Historia a Ziemia
 3. Rozdział III. Biologia a historia
 4. Rozdział IV. Rasa a historia
 5. Rozdział V. Charakter a historia
 6. Rozdział VI. Moralność a historia
 7. Rozdział VII. Religia a historia
 8. Rozdział VIII. Ekonomia a historia
 9. Rozdział IX. Socjalizm a historia
 10. Rozdział X. Ustrój a historia
 11. Rozdział XI. Historia a wojna
 12. Rozdział XII. Rozwój a upadek
 13. Rozdział XIII. Czy postęp jest rzeczywisty?

Bibliografia

O autorze

Ariel Durant urodziła się jako Czaja (Ida) Kaufman w Prusakowie (ówczesnym Cesarstwie Rosyjskim, obecnie Ukrainie). Była córką żydowskich rodziców Ethel Appel Kaufman i Josepha Kaufmana. Rodzina wyemigrowała w 1900 roku do Stanów, zatrzymując się po drodze na parę miesięcy w Londynie.

Swojego przyszłego męża, i nauczyciela, Willa Duranta poznała, będąc uczennicą w Ferrer Modern School w Nowym Jorku. To właśnie Will zaczął ją nazywać imieniem Ariel, które później przyjęła oficjalnie. Ślub odbył się 31 października 1913 roku w Ratuszu w Nowym Jorku, na który to 15-letnia Ariel przybyła z dzielnicy Harlem na wrotkach.

Była błyskotliwą rozmówczynią, rozwijała swój intelekt pod przewodnictwem męża, którego nazywała „nauczycielem, kochankiem, mentorem i przyjacielem”. Była dla niego ucieleśnieniem samego życia; kochająca zabawę, kontrowersyjna, nieobawiająca się wyrazić swoich opinii, orędowniczka praw kobiet.

Kariera pisarska Ariel była ściśle powiązana z działaniami jej męża i chociaż brała udział w pisaniu każdego tomu „The Story of Civilization”, Ariel Durant nie była formalnie uznana za współpracownicę Willa Duranta aż do 1961 roku, kiedy to opublikowali siódmy tom” The Age of Reason Begins”.

Durantowie napisali wiele tekstów, jednakże ich największym dziełem pozostaje „The Story of Civilization”. Ariel i Will Durantowie poświęcili ponad pięćdziesiąt lat na stworzenie tego jedenastotomowego zbioru, który reprezentuje najbardziej wszechstronną w naszych czasach próbę ogarnięcia rozległej panoramy historii i kultury człowieka. Sami autorzy nazwali to zwyczajnie „integralną historią”, a ich celem było napisanie „biografii” cywilizacji.

Za swoje osiągnięcia Durantowie otrzymali nagrodę Pulitzera w 1968 roku oraz Prezydencki Medal Wolności w 1977 roku z rąk Geralda Forda. Ariel została ogłoszona Kobietą Roku przez miasto Los Angeles. Jej opinie na temat historii, filozofii i kwestii społecznych, takich jak wyzwolenie kobiet i edukacja, zostały pozytywnie przyjęte zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn na całym świecie.

Zmarła dwa tygodnie przed mężem, w 1981 roku. Durantowie zostali pochowani w Los Angeles na cmentarzu Westwood Village Memorial Park.

Will Durant był jednym z najbardziej utalentowanych stylistów prozy XX wieku, amerykański pisarz, historyk i filozof. Urodził się 5 listopada 1885 roku w North Adams, Massachusetts. Jego rodzice Joseph Durant i Mary Allard byli katolickimi emigrantami o korzeniach francusko-kanadyjskich.

Will Duran był absolwentem St. Peter’s Collage w New Jersey. Swoją karierę rozpoczął od wykładania języka francuskiego i łaciny w Seton Hall University in South Orange w New Jersey. W 1913 roku, kiedy pracował w Ferrer Modern School w Nowym Jorku, Durant poślubił jedną ze swoich uczennic, Adę Kaufman, którą nazywał Ariel (później przyjęła to imię oficjalnie).

Kariera pisarska Willa Duranta rozpoczęła się wraz z publikacją „Philosophy and the Social Problem” (1917). Jednak prawdziwym przełomem w życiu autora okazała się jego druga książka, „The Story of Philosophy” (1926), która sprzedała się w ponad dwóch milionach egzemplarzy w mniej niż trzy dekady i została przetłumaczona na kilka języków. Pozwoliło to uzyskać małżeństwu pisarskiemu niezależność finansową, podróżować po świecie i całkowicie poświęcić czas na tworzenie nowych utworów.

Pomimo licznych dzieł w karierze autora jego niepodważalnym opus magnum pozostaje jedenastotomowe dzieło „The Story of Civilization”, nad którym Will i Ariel Durant spędzili ponad pięćdziesiąt lat. Starali się w nim stworzyć coś, co sami nazwali „integralną historią”. Ich celem było napisanie „biografii” cywilizacji, obejmującej nie tylko zwykłe wojny, politykę, biografię wielkości i nikczemności, ale także kulturę, sztukę, filozofię, religię oraz tworzenie globalnych mediów. Za swoje osiągnięcia Durantowie otrzymali nagrodę Pulitzera w 1968 roku oraz Prezydencki Medal Wolności w 1977 roku.

Mając niezrównany wgląd w kondycję ludzką, Durant udostępnił swoją rozległą wiedzę, aby wpłynąć na największe problemy ludzkości, udowadniając, że historia nie jest (jak twierdzili niektórzy) bezsensowna, ale sama w sobie jest mapą ludzkiego charakteru. Durant pozostaje najlepszym wychowawcom i przewodnikiem po obecnych dolegliwościach naszych czasów.

Współcześnie nowe prezentacje pism Duranta (takie jak „Heroes of History” i „The Greatest Minds And Ideas Of All time”) nadal przemawiają do uczniów, nauczycieli, rodziców, dzieci, dziennikarzy, biznesmenów, intelektualistów i wszystkich, którzy łakną głębszego sensu istnienia oraz bardziej cywilizowanego podejścia do życia.

Will Durant umarł w wieku 96 lat, 7 listopada 1981 roku w Los Angeles, dwa tygodnie po śmierci swojej żony. Jego książki sprzedały się w milionach egzemplarzy, a ich wpływ i spostrzeżenia są dziś ważniejsze niż w jakimkolwiek innym momencie naszej historii.

2 opinie dla „Lekcje historii”

 1. WK (zweryfikowany)

  Książka niewielka w swej objętość, ale bogata w ważne treści. Czytana powinna być uważnie aby niczego nie przeoczyć.

 2. Tomasz

  Broszury dyskontów spożywczych są lepiej wydawane niż ta pozycja. Wstyd dla wydawnictwa. Uznanie dla autorów treści.

Dodaj opinię