Najważniejsza rzecz

(17 opinii klienta)
Kategoria: , ,
Wydawnictwo: Maklerska.pl
ISBN: 9788395118364
Okładka: Zintegrowana
stron: 250
Wymiary: 15,5 cm x 23 cm
Ebook: .mobi, .epub

Wybierz opcję:

Podziel się ze znajomymi:

Opis

„Najważniejsza rzecz” jest świetną propozycją dla osób zainteresowanych rynkiem akcyjnym oraz dłużnym w średnio – i długoterminowym horyzoncie czasowym.

Obok „Inteligentnego inwestora” stanowi podstawowe źródło wiedzy dla osób skoncentrowanych na odpowiedzialnym i bezpiecznym inwestowaniu w wartość.

Howard Marks słynie z błyskotliwych listów skierowanych do swoich klientów. Wykorzystując je w książce, przedstawia swoje podejście inwestycyjne, które bazuje na cykliczności rynków, relacji ceny rynkowej do wartości wewnętrznej oraz identyfikacji i świadomej akceptacji poszczególnych ryzyk. Wymienia 20 najważniejszych rzeczy w inwestowaniu i omawia między innymi takie elementy jak: koncepcję myślenia drugiego poziomu, podejście kontrariańskie czy inwestowanie defensywne.

Na rynku finansowym istnieje mnóstwo książek, które w sposób kompleksowy przedstawiają ideę skutecznego inwestowania. Większość z nich koncentruje się na metodzie, prezentując czytelnikowi masę skomplikowanych wykresów, z których ma wynikać, kiedy należy zawrzeć transakcję i jak właściwie ustalić stop lossa. Ta książka jest jednak o ludzkich emocjach, o psychologii inwestowania, o fundamentalnych zasadach inwestora giełdowego, czyli – jak sam tytuł książki wskazuje – o rzeczach najważniejszych.

Ta książka jest znakomita, ale docenią ją przede wszystkim doświadczeni inwestorzy, szczególnie ci, którzy choć raz na rynku zbankrutowali i wiedzą, że metoda nie jest najważniejsza. A co jest? Wszystko to, co zostało spisane w „Najważniejszej rzeczy” Marksa. „To jest rzadkość – naprawdę pożyteczna książka”, napisał Warren Buffett, i to powinno starczyć za najlepszą rekomendację.

Michał Masłowski, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Edukację inwestorów w Polsce wspiera  XM broker logo

Jeśli przeglądasz tę książkę, prawdopodobnie zainteresuje cię również nasz wpis blogowy „Jak zacząć inwestować na giełdzie?”.

Doradca.tv recenzja „Najważniejszej rzeczy”:

 

 

Howard Marks o książce „Najważniejsza rzecz”:

 

 

Spis treści

Wstęp

Najważniejsza rzecz to…

  1. Myślenie drugiego poziomu
  2. Zrozumienie teorii efektywności rynku (i jej ograniczeń)
  3. Wartość
  4. Stosunek ceny do wartości
  5. Zrozumienie ryzyka
  6. Identyfikowanie ryzyka
  7. Kontrolowanie ryzyka
  8. Zwracanie uwagi na cykle
  9. Świadomość istnienia rynkowego wahadła
  10. Zwalczanie ludzkich słabości
  11. Kontrarianizm
  12. Znajdowanie okazji
  13. Cierpliwy oportunizm
  14. Wiedzieć, czego się nie wie
  15. Mieć świadomość tego, gdzie się znajdujemy
  16. Docenianie roli szczęścia
  17. Inwestowanie defensywne
  18. Unikanie pułapek
  19. Tworzenie wartości dodanej
  20. Zebranie tego wszystkiego razem

O autorze

Amerykański inwestor oraz autor kilku książek poświęconych inwestowaniu. Jest prezesem funduszu Oaktree Capital Management, firmy inwestycyjnej zarządzającej aktywami o wartości 122 miliardów dolarów. W 2017 roku zajął 374 miejsce wśród najbogatszych Amerykanów w rankingu magazynu „Forbes”. Jego majątek oszacowano wówczas na 1,91 miliarda dolarów.

Marks ukończył studia licencjackie z finansów w Wharton School w Filadelfii, tytuł magistra z księgowości i marketingu obronił na uniwersytecie w Chicago. Posiada również tytuł MBA w dziedzinie rachunkowości i marketingu, który uzyskał na Booth School of Business na University of Chicago.

W środowisku inwestycyjnym Howard Marks znany jest z publikowania tzw. „Oaktree memos”, czyli listów, w których szczegółowo opisuje strategie inwestycyjne oraz wyjaśnia zawiłości funkcjonowania gospodarki. Warren Buffett powiedział kiedyś, że jeżeli widzi na swojej skrzynce e-mail od Howarda Marksa to jest to pierwsza rzecz, którą czyta.

Kiedyś Marks zauważył, że za każdym razem, gdy był pytany o to, czym jest „najważniejsza rzecz” w inwestowaniu, wskazywał na inną kwestię. Pewnego razu, rozgoryczony tym faktem, postanowił spisać je wszystkie. Po podliczeniu wyszło ich aż 20! Tak powstała publikacja „Najważniejsza rzecz”, w której zwraca uwagę m.in. na koncepcję myślenia drugiego poziomu, podejście kontrariańskie, cykliczność rynków, skupia się także na inwestowaniu defensywnym.

W swojej pracy Howard Marks koncentruje się głównie na zarządzaniu ryzykiem. Sugeruje, aby przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji zapytać siebie: czy bardziej boję się utraty kapitału, czy raczej utraty okazji. Jego zdaniem ważne jest również, aby nigdy nie zakładać, że dane wydarzenie może być pewne, ale aby przyjąć, że wachlarz scenariuszy rozwoju danej sytuacji jest znacznie szerszy, niż nam się wydaje.

Fragment książki

Odsłuchaj fragment książki dotyczący identyfikacji i unikania pułapek związanych z błędną oceną sytuacji rynkowej. Klikając w tytuł podcastu możesz pobrać nagranie ze strony Spreaker w formie mp3:

Listen to „Giełda, biznes, inwestowanie – maklerska” on Spreaker.

Pobierz fragment książki w formacie .pdf: rozdział 18 „Unikanie pułapek”

Pobierz fragment książki w formacie .epub.
Pobierz fragment książki w formacie .mobi.

Recenzje ekspertów

Książka „Najważniejsza rzecz” jest niezwykle ciekawą pozycją, która przygotowuje inwestora do samodzielnego inwestowania na rynkach światowych. Skupia się głównie na kilku podejściach do inwestowania oraz porusza kluczowe kwestie z zakresu psychologii i analizy ryzyka. To od inwestora zależy jednak, czy przyjmie on postawę defensywną, czy ofensywną. Autor na bazie swoich ponad 35-letnich doświadczeń oraz na przykładzie krachu z 2008 r. próbuje dać inwestorom ważne lekcje, ucząc ich prawideł rynkowych, wskazując, co jest najważniejsze w inwestowaniu oraz jak uniknąć pułapek. Książka uczy zadawania pytań, bycia sceptycznym, czasami powściągliwym. Udowadnia, że rynki podlegają cyklom i podejście kontrariańskie w ekstremalnych momentach cyklu może dać inwestorowi znaczącą przewagę, ale jednocześnie wymaga dużej dyscypliny i silnej psychiki. W książce opisane są też schematy powstawania baniek spekulacyjnych i podane są działania, które skuteczni inwestorzy powinni podjąć w odpowiedzi na tego typu sytuacje. Czytelnik poznaje także teorię rynku efektywnego i nieefektywnego. Skuteczny inwestor musi umieć oszacować ryzyko wynikające z bieżącej sytuacji rynkowej, gdyż dopiero stopa zwrotu skorygowana o ryzyko i utrzymywana długofalowo pozwala ocenić inwestora. Książkę polecam każdemu inwestorowi, który jest już na ostatnim etapie przygotowań do samodzielnego inwestowania na rynkach akcji. W książce tej nie znajdziemy opisu strategii ani metod zarządzania pieniędzmi, zawiera ona za to zbiór zasad, które warto poznać przed rozpoczęciem inwestowania i które pomogą inwestorowi ochronić swój portfel w czasach krachu, a w czasach prosperity pozwolą systematycznie zarabiać.

„Najważniejsza rzecz” jest bardzo dobrze napisaną książką. Nie dopatrzyłem się w niej poważnych błędów merytorycznych. Fajnie się ją czyta, ale warto dodać, że jest przeznaczona raczej dla zaawansowanych adeptów sztuki inwestowania.

Rafał Lysik

17 opinii dla „Najważniejsza rzecz”

 1. mjaracz (zweryfikowany)

  Polecam. Pozycja przedstawiająca m. in.:
  – podejście do równowagi pomiędzy zarządzaniem ryzykiem inwestycyjnym a stopą zwrotu,
  – szczegółowe spojrzenia na kwestie podejścia do ryzyka
  – ciekawe spojrzenie na efektywnych i nie efektywne małe rynki krajów wschodzących

 2. Shas-maris (zweryfikowany)

  Rewelacyjna książka o inwestowaniu w wartość.

 3. Artur (zweryfikowany)

  Książka napisana prostym i zrozumiałym językiem, co jest bardzo ważne dla początkującego inwestora, książkę czyta się „lekko” i z przyjemnością, polecam.

 4. Damian (zweryfikowany)

  Bardzo dobra książka.

 5. Anonim

  Polecam każdemu, przeczytałem dwa razy i przeczytam jeszcze trzeci. Książka świetnie napisana, czyta się bardzo szybko. Listy, które są przytaczane pomagają jeszcze bardziej w tym, aby treść trafiła do czytelnika.

 6. Jarecki

  Znakomita, bardzo polecam, podchodziłem z rezerwą ale bardzo się myliłem.

 7. Aleksandra

  Jestem w trakcie czytania i pozostaję pod wrażeniem zarówno tematyki, jak i sposobu przedstawienia. Ukłon dla tłumaczenia. Czytam pomału, gdyż lektura jest nagrodą po wyczerpującym dniu, nie wiem czy osiągnę kiedyś drugi poziom myślenia, już teraz mogę jednak pozostawać w towarzystwie inteligentnego autora, którego słowa pochłaniam.

 8. qdlaty_86 (zweryfikowany)

  Rewelacyjna książka. Będzie wartościową lekturą zarówno dla początkujących, jak i nieco bardziej zaawansowanych.

 9. Anonim

  Bardzo dobra pozycja, szczególnie dla tych, którzy interesują się inwestowaniem a nie są jeszcze do końca pewni swoich decyzji.

 10. Marceli

  Książka prezentuje, można by powiedzieć, bardziej „miękkie” podejście do inwestowania – skupiając się bardziej na tematyce psychologii i próbie zrozumienia różnych zależności na rynku kapitałowym. Szczególnie wartościowym wkładem jest opis ryzyka – czyli jak właściwie je rozumieć.

 11. Michał

  Wartościowa książka dla zarówno dla początkujących jak i bardziej zaawansowanych inwestorów.

 12. Beginner

  Przydatna książka na dobre i złe czasy.

 13. Dariusz Kaniewski

  Wydawało by się, że tematyka związana z inwestowaniem w akcje powieje kolejną nudą jak wiele innych pozycji. Przeglądając jednak spis treści możemy natknąć się na takie rozdziały jak: „Zrozumienie ryzyka”, „Identyfikowanie ryzyka” oraz „Kontrolowanie ryzyka”. Po przeczytaniu tych rozdziałów okazało się, że jest to strzał w dziesiątkę! Czytając dalszą część książki, przekonanie to tylko się pogłębia. Jeśli od dłuższego czasu interesujemy się inwestycjami na giełdzie, to zauważymy, że podjęty przez Howarda Marksa temat ryzyka jest niezwykle istotny. W zasadzie książka ta podejmując temat ryzyka staje się wypełnieniem olbrzymiej luki, jaka występuje w środowisku inwestorów. Świadomość jaką stara się zbudować u czytelnika autor książki Howard Marks jest unikalna i niespotykana. I wcale nie chodzi tutaj o pewne matematyczne kalkulacje, tylko mające olbrzymie znaczenie konsekwencje psychologiczne. A ponieważ podejmowanie ryzyka jest najważniejszą rzeczą w spekulacji, książka ta nie tylko dedykowana jest dla osób inwestujących w akcje. Polecamy tą książkę także wszystkim tym, którzy spekulują na rynkach lewarowanych Forex oraz kontraktach CFD. Nie ma nic bowiem ważniejszego od zrozumienia w jaki sposób podejmować ryzyko i jak je skutecznie kontrolować. Książka Howarda Marksa jest więc doskonałym przewodnikiem począwszy od zrozumienia wartości ceny, poprzez świadomość ryzyka, sezonowość i zmienność rynku aż do unikania pułapek i na pozytywnych wynikach kończywszy. Forexcity.

 14. Marcin

  Książka ta umożliwia nam wniknięcie do umysłu wybitnego inwestora. Jeżeli przyswoimy sobie jego sposób myślenia, prawdopodobnie unikniemy wielu strat i nauczymy się kontrolować ryzyko. Polecam każdemu.

 15. wk

  Rzeczywiście pozytywnie mnie zaskoczyła. Istotne jest to, że napisana została przez aktywnego skutecznego inwestora z przykładami oceny rynku w kluczowych momentach.

 16. Matt

  Bardzo użyteczna książka dla zainteresowanych inwestowaniem w wartość, a nie jednodniowych traderów.

 17. Qw

  Bardzo dobra książka, każdy z rozdziałów to osobna historia, można czytać na wyrywki, lub po kolei. Zaletą jest to, że autor dzieli się sugestiami jak inwestować z punktu kontra ogół i wydaje się, że są to myśli zachowujące świeżość mimo upływu lat.

Dodaj opinię