Jak zacząć inwestować na giełdzie? Poradnik początkującego inwestora

7 marca 2019

Posiadasz nadwyżki finansowe i zastanawiasz się, w jaki sposób możesz je pomnożyć? Możliwości zwiększania kapitału jest wiele, np. inwestycje w nieruchomości, wpłacenie oszczędności na lokaty bankowe lub ulokowanie kapitału na giełdzie papierów wartościowych.

jak zacząć inwestować na giełdzie

Jeśli ostatnia z propozycji wydaje Ci się najbardziej atrakcyjna, ale nie wiesz, jak zacząć inwestować na giełdzie – ten artykuł jest dla Ciebie! Poruszam w nim kilka ważnych aspektów inwestowania na giełdzie, a przede wszystkim wskazuję źródła wiedzy, z których każdy początkujący inwestor może korzystać.

W artykule:

Jak zacząć inwestować na giełdzie?

Zanim ulokujesz jakiekolwiek kwoty na giełdzie, zainwestuj w siebie. Być może brzmi to banalnie, ale jest to najważniejsza wskazówka, jaką można dać początkującemu inwestorowi. Odpowiedzialne inwestowanie wymaga stosownego przygotowania merytorycznego. Pierwsze drobne kwoty, które chciałbyś przeznaczyć na inwestycje, wydaj na naukę.

Inwestuj odpowiedzialnie

Czasem słyszy się o osobach, które jako zupełne żółtodzioby kupiły akcje danej spółki i niemal od razu udało im się odnieść znaczny zysk. Owszem, takie sytuacje mają miejsce, ale najczęściej jest to zwykły przypadek. Jeśli Twoje decyzje nie są świadome i poparte solidną wiedzą oraz doświadczeniem, szybko możesz stracić pieniądze. Odpowiedzialne inwestowanie polega na identyfikowaniu ryzyka, jego rozumieniu i świadomej akceptacji bądź odrzuceniu. Kwestie ryzyka i zdobywania tzw. przewagi rynkowej wymagają edukacji. Tym samym zatoczyliśmy krąg i wróciliśmy do punktu pierwszego.

Bądź cierpliwy

Nie oczekuj, że po przeczytaniu jednej książki lub po wzięciu udziału w wybranym szkoleniu będziesz wiedział już wszystko. Kluczem do odpowiedzi na pytanie, jak zacząć inwestować na giełdzie, jest cierpliwość. Proces przyswajania wiedzy może być czasochłonny, a pokusa zdobycia szybkich pieniędzy silna, ale jeśli chcesz konkurować z najbardziej światłymi umysłami świata, musisz się do tego dobrze przygotować. Twoja konkurencja to ludzie nie tylko bardzo inteligentni i bystrzy, ale też wykształceni. Dlatego zanim skrzyżujesz z nimi swój miecz, bądź pewny, że jesteś na to gotowy. Ucz się jak inwestować na giełdzie w mądry oraz efektywny sposób i małymi krokami wchodź na rynek. W zdobyciu wiedzy o tym, jak zacząć inwestować na giełdzie z pewnością pomoże lektura artykułu o Top 20 najpopularniejszych książkach giełdowych, znajdziesz go tutaj.

Nie skupiaj się wyłącznie na wykresach

Zrozumienie technicznych aspektów inwestowania jest niezmiernie ważne, aby zacząć inwestować na giełdzie, jednak nie mniej istotne jest poświęcenie odpowiedniej uwagi zarządzaniu ryzykiem, psychologii inwestowania czy innymi narzędziom (np. bazującym na analizie fundamentalnej), które – biorąc pod uwagę Twoje predyspozycje – mogą być lepszym wyborem niż wyłącznie analizowanie wykresów. W Internecie można znaleźć różne opinie na temat tego, który element inwestowania jest najważniejszy, ale doświadczeni inwestorzy bardzo często wskazują, że wpływ na osiągnięcie sukcesu ma: psychologia inwestowania w 60%, zarządzanie ryzykiem w 30%, metoda otwierania i zamykania transakcji w 10%. Bez względu na to, czy zgadzasz się z tym, czy nie, musisz przyznać, że sukces inwestycyjny nie zależy tylko od umiejętnego identyfikowania miejsc transakcyjnych, ale i od innych, wydawałoby się, mniej oczywistych czynników.

Skąd czerpać wiedzę o inwestowaniu?

We współczesnym świecie problem ze zdobywaniem wiedzy często dotyczy nadmiaru informacji, a nie ich niedoboru. Tak też jest w świecie finansów. Początkujący inwestorzy są bombardowani ofertami szkoleń, mentorów czy portali inwestycyjnych o tym jak inwestować na giełdzie. A czas początkującego inwestora oraz jego kapitał są najczęściej ograniczone. Dlatego należy działać w sposób skuteczny i efektywny, aby zdobytą wiedzę na temat inwestowania na giełdzie jak najszybciej można było przekuć w skuteczne działanie. Poniżej przedstawiam możliwe źródła, z których dowiesz się, jak zacząć inwestować na giełdzie. Każdy ze sposobów ma swoje plusy i minusy, a konkretnego wyboru musisz dokonać sam.

Szkolenia

jak zacząć inwestować na giełdzie poradnik inwestora

Idea szkoleń sama w sobie nie jest zła. Należy jednak mieć świadomość, że bardzo łatwo włożyć elegancki garnitur i nakręcić przekonująco brzmiący film zachęcający do udziału w szkoleniu. Znacznie trudniej jednak, z perspektywy internauty, ocenić kompetencje prowadzącego. Nie ma sensu przecież wydawać znacznych kwot pieniędzy (czasem kilku tysięcy złotych) na to, że ktoś nam przedstawi na kolorowych slajdach wiedzę, która jest łatwo dostępna w Internecie. Dlatego zanim zapiszesz się na dane szkolenie, upewnij się, że to, co tam dostaniesz, jest warte swojej ceny.

Szkolenia mogą: a) przyśpieszyć rozwój początkującego inwestora poprzez dobre opracowanie szeroko dostępnych materiałów szkoleniowych (takie szkolenia powinny być stosunkowo tanie), b) dać dostęp do unikalnej wiedzy, którą trudno pozyskać na własną rękę (te szkolenia mogą być droższe), c) wycisnąć pieniądze z początkującego inwestora, nie dając nic wartościowego w zamian.

Firmę szkoleniową należy sprawdzić, szukając opinii na jej temat w Internecie, rozmawiając ze znajomymi inwestorami lub w bezpośrednim kontakcie z prowadzącymi.

Książki

Lektura książek to jeden z najtańszych sposobów na rozwijanie umiejętności inwestycyjnych. W przypadku książek współczynnik cena/jakość jest bardzo korzystny. Za kwotę najczęściej kilkudziesięciu złotych można uzyskać dostęp do bardzo dużej ilości wiedzy. Dzięki książkom można rozwijać swoje umiejętności m.in. z zakresu systemów inwestycyjnych, zarządzania ryzykiem czy psychologii inwestowania. Poza tym książki mogą być niesamowitym źródłem inspiracji i motywacji. Nieprawdopodobne historie ze świata finansów potrafią być naprawdę fascynujące. Doskonałym źródłem informacji o tym jak zacząć inwestować na giełdzie będzie lektura „Sztuki spekulacji po latach” Zenona Komara czy „Najważniejszej Rzeczy” Howarda Marksa.

Ale jest jedna rzecz, której z książek początkujący inwestor się nie nauczy. Mam na myśli doświadczenie – to należy zdobyć na własną rękę. Zanim jednak zaczniesz inwestować na giełdzie, o czym pisałem wcześniej, upewnij się, że jesteś dobrze wyposażony w wiedzę. Podstawową wiedzę na temat giełdy, trochę ciekawych historii i pomysłów na swój rozwój jako inwestora można zaczerpnąć z publikacji zawartych w naszym zestawieniu o najlepszych książkach dla początkujących inwestorów, znajdziesz go tutaj.

Grupy na Facebooku/forum

Zaletą uczestniczenia w grupach tematycznych na Facebooku lub forach internetowych jest nieograniczona możliwość dyskusji, zadawania pytań oraz obserwacji porażek i sukcesów innych inwestorów. Pamiętaj jednak, aby być ostrożnym. Bardzo często fora są darmowym i wartościowym źródłem wiedzy. W takich miejscach chętnych do doradzania, jak zacząć inwestować na giełdzie, jest wielu, ale nie zawsze wiesz, kto tak naprawdę stoi po drugiej stronie: czy jest to doświadczony inwestor, czy początkujący – po prostu lubiący dyskutować?

Należy mieć też świadomość, że uczestnicząc w takich grupach, często dopuszczamy do siebie szum informacyjny, który później wpływa na podejmowane przez nas decyzje. Myślę, że najlepszymi grupami, do których warto dołączyć, są te małe, kameralne, składające się z niewielkiej liczby doświadczonych, gotowych do konstruktywnych dyskusji oraz nauki inwestorów. Uczestniczenie w dużych, popularnych grupach traktowałbym raczej jako rozrywkę.

Podcasty i audiobooki

Świetna forma nauki o tym jak inwestować na giełdzie! Jak w innych przypadkach – istotna jest wiarygodność źródła, ale słuchanie nagrań to coś, co w ostatnim czasie sam najczęściej, w miarę możliwości, wybieram. Oczywiście nie przeanalizujesz szczegółowego wykresu, gdy go nie widzisz, ale w aplikacjach do słuchania podcastów lub audiobooków jest sporo ciekawych audycji (często w języku angielskim), które umożliwiają przyswajanie wiedzy z zakresu inwestowania w najbardziej dogodnym dla Ciebie czasie i miejscu. W ostatnim okresie jako księgarnia zaczęliśmy nagrywać fragmenty książek, które za darmo udostępniamy. Materiały do nagrań są wybierane w ten sposób, aby omawiały całościowo dane zagadnienie poruszone przez autora książki.  Zasubskrybuj nasz kanał, więcej informacji znajdziesz tutaj.

  • rss-icon
  • ITunes_12.2_logo_1
  • Spreaker
  • google
  • static1.squarespace
  • unnamed
  • Spotify
  • tunein-icon

Blogi i portale branżowe

Warto być na bieżąco i czytać portale i blogi o inwestowaniu. Dzięki temu można uczyć się na cudzych błędach i doświadczeniach, ale też, przede wszystkim, poznać punkt widzenia innych inwestorów lub analityków na otaczającą nas rzeczywistość i skonfrontować ich opinię z naszą. Chcę jednak zaznaczyć, że podobnie jak z grupami na FB i forami internetowymi, należy przeprowadzić ostrą selekcję i świadomie wybrać, jakie media chcemy śledzić, aby uniknąć ryzyka pogubienia się w nadmiarze informacji, które często są ze sobą sprzeczne.

Znajomi inwestorzy

jak zacząć inwestować na giełdzie książki

Dobrze jest mieć w swoim otoczeniu kogoś, z kim można wymieniać się swoimi doświadczeniami. Jako początkujący inwestor możesz potrzebować wspólnej dyskusji lub po prostu wsparcia w trudnych emocjonalnie momentach podczas inwestowania na giełdzie. Ktoś, kto rozumie funkcjonowanie rynku, a także podziela Twoje zainteresowania i najlepiej również Twoje podejście inwestycyjne, może okazać się nieoceniony.
Może masz znajomego, którego mógłbyś podpytać o wskazówki, jak zacząć inwestować na giełdzie? Jeśli tak, to z pewnością warto skorzystać z takiej możliwości.

Udział w konferencjach

W Polsce organizowanych jest coraz więcej konferencji dla inwestorów. Warto w nich uczestniczyć, posłuchać merytorycznych prelekcji i debat oraz zainspirować się. Dodatkowo każde takie spotkanie daje możliwość poznania wielu różnych punktów widzenia, strategii inwestycyjnych czy metodologii interpretowania zachowań rynku oraz poznania ludzi o podobnych zainteresowaniach.

Doświadczenie

Żadne z powyższych źródeł wiedzy nie nauczy Cię, jak inwestować na giełdzie w takim stopniu, w jakim Twoje własne sukcesy i niepowodzenia. Musisz mieć świadomość, że zdobycie solidnej wiedzy jest ważne, ale rynek rządzi się swoimi prawami i nie zawsze jest przewidywalny. To właśnie doświadczenie, które zdobędziesz na przestrzeni kolejnych lat, najbardziej wpłynie na Twój rozwój i pozwoli Ci stać się skuteczniejszym inwestorem. Wiedza jest jednak tym, co ułatwi Ci zdobywanie doświadczenia. Pamiętaj: bądź cierpliwy i zbuduj solidny fundament wiedzy.

jak zacząć inwestować na giełdzie

To jak zacząć inwestować na giełdzie?

Powyższe zestawienie źródeł i metod przyswajania wiedzy o inwestowaniu ma na celu ukazanie, z jak wielu możliwości edukacyjnych może skorzystać początkujący inwestor. Z pewnością nie udało mi się wymienić wszystkich, ale przedstawiłem te najbardziej popularne oraz te, które sam uznaję za najlepsze.

Należy pamiętać, że nadmiar informacji może być tak samo szkodliwy jak niewiedza. Aby mądrze i świadomie zacząć inwestować na giełdzie, musisz dokonać wyboru, który sposób zdobywania wiedzy jest dla Ciebie najlepszy i przyniesie Ci najwięcej korzyści. Skup się na kilku z podanych źródeł wiedzy, nie rozpraszaj się i bądź wytrwały, a efekty z pewnością nadejdą. Powodzenia!