„Mistrzowie rynków finansowych” – recenzja

29 listopada 2022

Spekulacja na rynku wymaga zrozumienia bardzo wielu aspektów gry, ryzyka oraz zarządzania kapitałem. W związku z tym często pojawiają się pytania typu: Jak zarabiać na rynku w co najmniej 20 lub 30 procentach przypadków? Jak uchronić się przed stratą pieniędzy? Jakie pułapki kryją się przy projektowaniu systemów transakcyjnych? Tych pytań jest bardzo dużo, a odpowiedź na nie wymaga wielu lat testów i doświadczeń. Często musimy płacić słoną cenę, która nie tyle wynika z kosztów transakcyjnych, co z poniesionych strat.

"Mistrzowie rynków finansowych" – recenzja

Wpływ negatywnych doświadczeń na inwestora

Kolejnym problemem jest to, że negatywne doświadczenia związane z rynkiem sieją spustoszenie w naszym umyśle. Z tego też powodu część inwestorów rezygnuje, drudzy podejmują wyzwanie, mimo że stres paraliżuje otwarcie każdej kolejnej transakcji. Większość traci.

Inwestor kontra emocje

Gra na giełdzie ma to do siebie, że bardzo mocno wpływa na nasze emocje. Rozmaite podejścia do inwestycji wynikają z przyjętych wzorców, na podstawie których wyrabiamy sobie podejście do giełdy. W większości przypadków jest to mieszanka różnych pojęć, podejść i interpretacji rynkowych, które z czasem przylegają do nas tak, że uważamy je za własne.

Wykorzystanie doświadczenia innych

Problem polega na tym, że trading jest procesem osadzonym w czasie. Nie da się pominąć pewnych stopni rozwoju, chyba że zaufamy innym i skorzystamy z ich doświadczenia. Najczęściej są to doświadczenia osób, które tworzą coś w rodzaju rezerwuaru wiedzy, który umiejętnie wykorzystany może służyć pomocą w osiągnięciu sukcesu. W tym sensie książka „Mistrzowie rynków finansowych” może pomóc w skróceniu tego procesu, a tym samym pogłębieniu zrozumienia tradingu.

Odkryłem wartość tej książki w wywiadach z takimi osobami jak np. William Eckhardt, znany jako jedna ze stron słynnego zakładu z Richardem Dennisem, który zainicjował projekt żółwi. Dotychczas historię grupy traderów znaliśmy wyłącznie jednostronnie. Książka Jacka Schwagera pozwala nam odkryć argumenty strony przeciwnej, a przy tym dostarcza całego wachlarza inspiracji dla tradingu algorytmicznego.

Punkty widzenia mistrzów rynku

Ciekawym przykładem jest też sylwetka jednego z członków żółwi, a mianowicie Michaela Carra, a także Howarda Seidlera. Jest to interesujące, ponieważ opinię publiczną zdominował Curtis M. Faith poprzez takie pozycje książkowe jak „Droga żółwia” czy „Spekulacja intuicyjna”. W przypadku książki „Mistrzowie rynków finansowych” odkrywamy historię alternatywną, która została przemilczania w znanym nam dotychczas mainstreamie. Co prawda nie jest to obszerny wywiad, jednak jego olbrzymi wpływ na zrozumienie historycznego zakładu jest nieoceniony.

Kolejną niespodzianką jest sylwetka Victora Sperandeo, która pozwala nam zrozumieć człowieka inwestora jako autora bestsellerowej pozycji – „Trader VIC”. Wszystkie tego typu wywiady przybliżają nas do głębszego zrozumienia tradingu oraz czerpanie bezcennych wskazówek bezpośrednio od samych mistrzów. Wiele osób, jak np. Linda Raschke nadal jest aktywna i można z tymi osobami wejść w interakcję.

Wywiad z Lindą Bradford Raschke można odsłuchać tutaj.

Mistrzowie rynków finansowych

Uniwersalność książki Jacka Schwagera

Jeśli nie interesują cię konkretne postacie ze świata finansów i inwestycji, to i tak poczujesz wartość porad dotyczących rozmaitych podejść do rynku. Należy sobie tutaj zdać z faktu, że książka nie przedstawia pojedynczej metodologii, lecz jest mozaiką rozmaitych podejść do rynku. Dzięki temu otrzymujemy pozycję, która z dużym prawdopodobieństwem powoli każdemu z nas sprecyzować własny kierunek rozwoju i otworzy nowe horyzonty w określonych dziedzinach spekulacji.

Twórca artykułu: Dariusz Kaniewski

Dariusz Kaniewski

Z rynkami finansowymi związany co najmniej od 2008 roku. Założyciel i kreator własnej marki sTrader.pl, wcześniej Forexcity, która stale dostarcza uznany content w środowisku traderów detalicznych. Autor licznych artykułów poświęconych psychologii inwestowania, stylom inwestycyjnym, zarządzaniu kapitałem na rynkach lewarowanych. Twórca autorskich strategii inwestycyjnych.

O książce „Mistrzowie rynków finansowych”

Zabawna, pouczająca, nieoceniona. W Stanach Zjednoczonych zaliczana do kanonu książek inwestycyjnych. Zawiera wywiady przeprowadzone przez Jacka Schwagera z najlepszymi inwestorami i graczami giełdowymi. William Eckhardt, Bill Lipschutz, Victor Sperandeo, Linda Raschke, Tom Basso, Stanley Druckenmiller – to tylko niektóre z osób, których postrzeganie giełdy zostaje tu wyjaśnione. Dzielą ich wykorzystywane rynki, horyzont czasowy, strategie inwestycyjne, filozofia rynku, ale łączy jedno – skuteczność.

maklerska program partnerski