Spekulacja intuicyjna

(5 opinii klienta)
Kategoria:
Wydawnictwo: Linia
ISBN: 9788363000288
Okładka: twarda z obwolutą
stron: 180

42,90 

Czas wysyłki: Towar tymczasowo niedostępny

Podziel się ze znajomymi:

Opis

Curtis Faith zbija z tropu swojego czytelnika. Po opublikowaniu książki „Droga Żólwia”, w której przedstawił światu czysto mechaniczny system stosowany przez legendarną już grupę Żółwi, stawia pod znakiem zapytania jej główne przesłanie.

Dziś Faith tłumaczy, że chociaż w spekulacji trzeba mieć starannie przetestowany system i wojskową dyscyplinę, to jeśli chce się osiągać rezultaty naprawdę wybitne, trzeba zaufać własnej intuicji i instynktowi. Ale żeby móc to zrobić, trzeba tę intuicję najpierw wytrenować – więc Faith wyjaśnia, jak to robić. W morzu literatury kierowanej do giełdowych graczy dawno nie było pozycji równie zaskakującej – i tak bardzo skłaniającej do autorefleksji.

Recenzje ekspertów

Rynek jest szybki, bombarduje nas informacjami i wzbudza silne emocje. Czy można z nim wygrać, stosując wyłącznie logikę i rachunek prawdopodobieństwa? Curtis Faith sugeruje, że nie można. Do zwycięstwa potrzebna jest umiejętność podejmowania decyzji w zgodzie z intuicją. Autor nie oferuje jednak prostych i naiwnych wskazówek. Wręcz przeciwnie ? przekonuje, że intuicję należy rozwijać, trenować i umożliwić jej gromadzenie doświadczeń. Swoje tezy popiera, powołując się na odkrycia badaczy mózgu, twórców sieci neuronowych i specjalistów od psychologii poznawczej. A jednocześnie nie unika przykładów wskazujących na rozmaite słabości intuicji, prezentując jednak sposoby ich omijania i neutralizowania. Jego metaforyczna recepta jest jasna – używaj w spekulacji całego mózgu. Analizuj, gdy wymaga tego sytuacja, ale nie bój się też zaufać swojej intuicji. Książka Faitha to bez wątpienia obowiązkowa lektura dla każdego giełdowego gracza.
prof. Tomasz Zaleśkiewicz, ekspert w dziedzinie psychologii ekonomicznej, wykładowca w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej
Autor książki zasłynął jako uczestnik słynnej „Grupy Żółwi”, o której też napisał wcześniej książkę pt. „Droga Żółwia”. O ile tamta pozycja bardzo wiele mówiła o czysto logicznym, wręcz mechanicznym podejściu do spekulacji, ta skupia się już na czymś zupełnie nowym. Curtis M. Faith stara się uzmysłowić czytelnikowi jak pogodzić umysł logiczny z intuicją oraz jak wymierne skutki może przynieść takie działanie… Całą recenzję przeczytaj na Comparic.pl

5 opinii dla „Spekulacja intuicyjna”

 1. Marcin

  Zaciekawiony tematem spekulacji intuicyjnej kupiłem tę książkę z powodu żółwia i cytatu Van Tharpa na okładce, jednak po lekturze mam mocno mieszane uczucia. Podobała mi się „Droga żółwia”, uważałem ją za ciekawą i pobudzającą do przemyśleń. Miałem nadzieję, że będzie to temat dla zaawansowanych i w pewnym sensie się nie pomyliłem. Ponieważ cała książka to zbiór różnorakich anegdot, nowicjusz z pewnością nie wyciągnie z niej niczego pożytecznego. Koncept tej książki można by opisać na połowie strony A4 i mówi on, żeby w tradingu nie kierować się tylko i wyłącznie chłodną analizą czynioną aż do bólu, ale nauczyć się wykorzystywać intuicję we współpracy z procesami analitycznymi. Sama koncepcja jest w porządku i większość z tych anegdot ma służyć za poparcie tezy i uświadomienie kiedy i jak działa intuicja i jak może uzupełniać analityczne myślenie… i tak oto poczytamy o skokach spadochronowych, wyścigach samochodowych, a także taktyce walki rzymskich legionistów. Znajdziemy tam oczywiście analogie do tradingu, ale jakoś tak na końcu czułem się oszukany. Lektura jest lekka, dała mi nieco do myślenia i za to plus. Koncept użycia intuicji w tradingu jest bardzo ciekawa i o metodach wykorzystujących te elementy słyszałem od kilku prosów, ale tutaj sensowność tej książki się kończy. Kupując książkę najsłynniejszego z żółwi, przypominającego co drugą stronę, że był najlepszy, spodziewasz się materiału od profesjonalisty. Trudno jednak oprzeć się wrażeniu, że pisze to człowiek, który odszedł od tradingu po projekcie, potem wrócił na zasadzie luźnego sobie-tradowania i w 2010 napisał książkę, gdzie największym jego osiągnięciem nadal jest bycie żółwiem 27 lat wcześniej. Książce brakuje głębi, w niektórych momentach jego podejście zakrawa wręcz na amatorszczyznę (np. kiedy pisze o rzetelnej wartości aktywa). Chyba po prostu brakło mu na depo. Moja ocena 2/5. Rekomendacja: lepiej unikać.

 2. Szymon

  Ciekawa książka, ale za bardzo skupia się na intuicji jako takiej niekoniecznie związanej z inwestowaniem (różne przykłady „z życia wzięte”, w których intuicja odgrywa/odgrywała ważną rolę). Liczyłem na jakieś realne przykłady w jaki sposób można wytrenować intuicję w aspekcie spekulacji, jednak w tym zakresie książkę można skrócić do jednego zdania – „Im więcej spekulujesz tym twoja intuicja staje się coraz lepsza”…

 3. robert

  Rewelacja.

 4. Damian

  Odwraca podejście do analizowania wykresów o 180*. Jedna z najciekawszych pozycji na rynku, polecam.

 5. Tomasz

  Książka świetnie pokazuje rolę i zastosowanie intuicji w inwestowaniu. Jeśli chcemy sprawić, by nasza strategia była w pełni kompletna to jest to odpowiednia książka.

Dodaj opinię