Kronika kryzysów gospodarczych

Kategoria:
Wydawnictwo: Trio
Okładka: Miękka
stron: 155
Wymiary: 15 cm x 21 cm

19,00 

Czas wysyłki: Towar tymczasowo niedostępny

Podziel się ze znajomymi:

Opis

„Kronika kryzysów gospodarczych” Wojciecha Morawskiego przedstawia historie kryzysów, krok po kroku, opisując genezę i przebieg katastrofalnych w skutkach recesji. Autor opisuje zmagania gospodarek z problemami, powstającymi w wyniku różnorodnych czynników.

W średniowiecznej Europie były to m.in. choroby zakaźne (np. epidemia dżumy, 1346, Kaffa), które błyskawicznie rozprzestrzeniały się po kontynencie, siejąc spustoszenie. Z biegiem czasu przyczynami kryzysów gospodarczych stawały się bańki spekulacyjne. Jednym z najbardziej znanych kryzysów na świecie, który jest przedstawiony w „Kronice kryzysów gospodarczych” to tulipanowy kryzys z Amsterdamu z 1637 r., kiedy to przez Holandię przeszła wielka fala spekulacji zwana tulipanomanią. Książka zawiera wiele historii ukazujących powstanie takich korporacji jak Mercedes czy United Steel Corporation. Dwa niezwykle ważne kryzysy opisane w kronice to szoki naftowe z 1974 i 1979. W książce znajdziemy również opisy giełdowych załamań z ostatnich kliku dekad.

„Kronika kryzysów gospodarczych” to pozycja niezwykle interesująca, zawierająca dużą ilość faktów i dat, dotyczących najważniejszych kryzysów. Być może warto prześledzić genezy najbardziej spektakularnych wydarzeń i wyciągnąć odpowiednie wnioski, a także uzbroić się w cenną wiedzę o historii gospodarczych katastrof.

”Kryzysy przy wszystkich niedogodnościach z nimi związanych odgrywają w gospodarce rolę porządkującą i oczyszczającą. Ujawniają niezbędność lub zbędność przedsięwzięć, przekłuwają rozmaite „bąble” spekulacyjne. Kryzys weryfikuje dorobek poprzedzającego go okresu dobrej koniunktury. Wówczas okazuje się, co było rzeczywiście wartościowe, co zaś zbędne. Nie decydują o tym urzędnicy, lecz mechanizm rynkowy. To konsumenci „głosują” poprzez swoje zakupy. Rozwój gospodarczy, z którego wyeliminowano by kryzysy, stałby się czymś w rodzaju partii pokera, w której zachowano licytację, lecz wyeliminowano sprawdzanie. Nie znaczy to, oczywiście, że historycznie lepiej są zweryfikowane metody szybkiego wychodzenia z kryzysu niż metody jego unikania.”

Wojciech Morawski

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Kronika kryzysów gospodarczych”