Książka o inwestowaniu tom 2

(4 opinie klienta)
Kategoria: , ,
Wydawnictwo: Maklerska.pl
ISBN: 9788396203762
Okładka: Twarda
stron: 240
Wymiary: 16,5 cm x 24 cm

Wybierz opcję:

Podziel się ze znajomymi:

Opis

Książka otrzymała srebrny laur w kategorii „Publikacja Roku” na targach Invest Cuffs 2023.

  • Jak działalność banków centralnych wpływa na rynek kapitałowy?
  • Czy rynek akcji jest dobrym zabezpieczeniem przeciwko inflacji?
  • Jak interwencje państwa oddziałują na rynek giełdowy?
  • Czy kupno akcji ze wskaźnikiem ceny do zysku na poziomie dwustu to dobry pomysł inwestycyjny?
  • Czy warto angażować swój kapitał w spółki kontrolowane przez Skarb Państwa?
  • Czy należy obawiać się spekulantów podczas dnia trzech wiedźm?
  • Jaką przewagę w inwestowaniu ma człowiek nad szczurem?
  • Czym jest Main Street i jaki ma wpływ na Wall Street?

Niniejsza publikacja to drugi tom dobrze przyjętej „Książki o inwestowaniu”, w której Rafał Janik kontynuuje podróż po inspirującym świecie finansów. Język tej pozycji jest prosty i przystępny, a treść bazuje na autorskich badaniach i eksperymentach, które w przeważającej większości dotyczą rodzimego rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Jeśli szuka się pozycji, która pozwoli zgłębić wiedzę na temat rynków akcji oraz rozwinąć odpowiedzialne i zdroworozsądkowe podejście do giełdy – „Książka o inwestowaniu” jest lekturą obowiązkową.

Pierwszy tom „Książki o inwestowaniu” znajduje się tutaj.

Rozszerzony opis „Książki o inwestowaniu tom 2”. Fascynująca podróż po świecie finansów

Na kilkuset stronach autor odsłania tajniki funkcjonowania gospodarki i rynków giełdowych. Wyjaśnia między innymi, jak politycy i bankierzy centralni wpływają na wyceny akcji, jak analizować koniunkturę, a także jak dostosowywać portfel inwestycyjny do klimatu panującego w gospodarce. W pozycji tej poruszono także budzący spore emocje temat inflacji. Dużą część „Książki o inwestowaniu tom 2” stanowi również omówienie wybranych klas aktywów. Wśród nich znalazły się m.in. spółki wzrostowe, REIT-y, czyli podmioty inwestujące na rynkach nieruchomości oraz przedsiębiorstwa notowane na giełdach Nowego Jorku. Dużą oryginalnością charakteryzują się rozdziały poświęcone spółkom państwowym oraz podmiotom zagrożonym bankructwem. Interesująca może być również część poświęcona psychologii inwestowania, w której zaprezentowano szereg autorskich eksperymentów, zwracając szczególną uwagę na rolę umysłu w procesie inwestycyjnym.

Głównym przesłaniem „Książki o inwestowaniu tom 2”, w odniesieniu do tomu 1, pozostaje wyjaśnienie, w jaki sposób funkcjonują rynki giełdowe oraz wskazanie podpowiedzi, jak z sukcesami poruszać się w świecie inwestycji. Różnicą jest jednak omawiany zakres tematyczny. Tom pierwszy „Książki o inwestowaniu” w dużo większym stopniu skupia się na kwestiach bezpośrednio związanych z zarządzaniem swoimi inwestycjami: na tworzeniu portfela, zarządzaniu ryzykiem, prawidłowej wycenie aktywów czy na stosowaniu konkretnych strategii rynkowych. W tomie drugim większy nacisk położono na ogólny opis zjawisk gospodarczych oraz prezentację zasad funkcjonowania całego ekosystemu finansowego.

Drugi tom „Książki o inwestowaniu” w dużej mierze dostosowany jest do polskich realiów rynkowych. Znaczna część omówionych przykładów dotyczy spółek z rodzimego parkietu. Publikacja zawiera łącznie ponad 120 tabel i grafik. Można traktować ją jako kontynuację tomu pierwszego, ale równie dobrze zacząć lekturę właśnie od tej pozycji i w razie potrzeby zgłębienia swojej wiedzy – wrócić do wcześniej wydanej publikacji.

Jeśli przeglądasz tę książkę, prawdopodobnie zainteresuje cię również wpis blogowy Rafała Janika „Stopy procentowe, inflacja i ich wpływ na rynki akcji”.

Rafał Janik o książce:

„Wolny rynek czy interwencjonizm rządowy?” – rozmowa z Rafałem Janikiem:

Spis treści

Wstęp

CZĘŚĆ I Gospodarka a giełda

Rozdział 1. Cykl koniunkturalny a portfel inwestycyjny

Rozdział 2. Wolny rynek czy interwencjonizm rządowy? O roli państwa w gospodarce i o jego wpływie na giełdę

Rozdział 3. Inflacja

Rozdział 4. Banki centralne a rynki finansowe

Rozdział 5. Main Street a Wall Street, czyli o giełdzie i gospodarce

CZĘŚĆ II Wybrane segmenty rynku akcji

Rozdział 6. Od start-upu po branżę schyłkową – inwestowanie w biznesy na różnym etapie rozwoju

Rozdział 7. Przedsiębiorstwa państwowe

Rozdział 8. Spółki wzrostowe

Rozdział 9. Akcje amerykańskie

Rozdział 10. REIT-y

CZĘŚĆ III Giełdowa (nie)codzienność

Rozdział 11. WIG-Bankrut – inwestowanie w akcje spółek z problemami finansowymi

Rozdział 12. O szczurze, który został inwestorem – elementy psychologii inwestowania

Rozdział 13. Kozi róg, trzy wiedźmy i inne giełdowe dziwadła

Rozdział 14. Wezwania do sprzedaży akcji

Rozdział 15. Prawa poboru

Rozdział 16. Jak zarabiać na rynku akcji?

Podsumowanie

O autorze

Na giełdowym parkiecie od 2007 roku. Właściciel firmy konsultingowej, doradzającej w zakresie ryzyka walutowego i inwestycyjnego oraz zarządzający w firmie inwestycyjnej. Posiada również wieloletnie doświadczenie jako dziennikarz. Jego teksty ukazywały się w wielu ogólnopolskich czasopismach m.in. MyCompany Polska i Eurogospodarka. Autor „Książki o inwestowaniu” oraz redaktor merytoryczny publikacji „Zawód inwestor giełdowy” Alexandra Eldera oraz „Najważniejsza rzecz” Howarda Marksa. W 2019 roku obronił doktorat z ekonomii na Uniwersytecie Gdańskim o rekomendacjach giełdowych i hipotezie rynku efektywnego, otrzymując wyróżnienie Rady Wydziału Ekonomicznego.

W wolnym czasie trenuje kolarstwo (w 2018 roku ukończył ponad 1000-km ultramaraton Bałtyk-Bieszczady Tour) oraz wspinaczkę skalną (ma zaliczone kilkaset dróg wspinaczkowych, wliczając w to liczne przejścia w Tatrach).

Fragment książki

Odsłuchaj fragment książki, który opowiada o roli państwa w gospodarce i o jego wpływie na giełdę. Klikając w tytuł podcastu możesz pobrać nagranie ze strony Spreaker w formacie mp3: Listen to „029. Rola państwa w gospodarce i jego wpływ na giełdę” on Spreaker.

Pobierz fragment książki w formacie .pdf: Rozdział 2. Wolny rynek czy interwencjonizm?

Pobierz fragment książki w formacie .epub.

Pobierz fragment książki w formacie .mobi.

Recenzje ekspertów

Część o powiązaniach giełdy z działalnością państwa jest bardzo interesująca i wartościowa – szczególnie że temat ten jest rzadko poruszany, a w pozycji dra Rafała Janika zostały opisane również wyniki autorskich badań. Bardzo ciekawe są również rozważania o powiązaniach banków centralnych z giełdą oraz część o inflacji.

Wielką wartością książki jest opisanie kwestii technicznych, którym mało kto poświęca dużo uwagi w publikacjach lub działalności edukacyjnej. Chodzi tu przede wszystkim o kwestie praw poboru, wezwań do sprzedaży akcji, splitów, resplitów. Książka jest bardzo praktyczna, konstatacje potwierdzone badaniami. Zdecydowanie polecam tę publikację, szczególnie osobom, które już mają jakieś pojęcie o instrumentach finansowych i inwestowaniu.

dr Wojciech Świder

4 opinie dla „Książka o inwestowaniu tom 2”

  1. ramzes

    Dobra książka dla początkującego aktywnego inwestora, w szczególności dla osób, które są na bakier z matematyką i ekonometrią. Osobiście przeszedłem na pasywny styl inwestowania i wyznaję „finansowy agnostycyzm”, niemniej czytając „O inwestowaniu” mogłem się sporo nauczyć.

    Teraz napiszę czego mi zabrakło:
    – Brak poruszania spraw podatkowych. Niby dla polskiej giełdy jest to proste, ale warto by wrzucić rozdział na temat rozliczania strat czy zawiłości opodatkowania zagranicznych dywidend.
    – Autor wspomina pana Brzoskę i jego „Integer.pl”, szkoda że nie rozwinięto historii tej firmy dalej. InPost święci teraz sukcesy ale sporo osób nadal ma pretensję do pana Brzoski. Myślę że poznanie tej historii byłoby dobrą lekcją dla początkujących inwestorów.
    Ogólnie polecam.

  2. trader38

    Autor ma ode mnie piwo albo nawet whiskey. Szczególnie dziękuję za rozdziały o polityce monetarnej banków i spółkach wzrostowych. Dużo pieniędzy udało się uratować dzięki znajdującej się tam wiedzy.

  3. Beata

    Patrząc na życiorys autora spodziewałam się raczej akademickiego podręcznika. Lektura pozytywnie mnie zaskoczyła. Widać w niej ogromną wiedzę autora, ale wszystko ma raczej popularnonaukowy charakter. Dlatego jeśli ktos nie jest zmuszony do czytania „Inwestycji” Jajugi czy „Makroekonomii” Krugmana może śmiało sięgnąć po „Książkę o inwestowaniu”. Dowie się tego samego (a może i więcej), ale serwowane treści będą znacznie łatwiejsze w odbiorze.

  4. Piotr

    Z pełną odpowiedzialnością polecam! Bardzo dobrze napisane, sporo fajnych przykładów, książka pozwala zrozumieć nawet trudne zagadnienia. W porównaniu do tomu pierwszego czyta się znacznie lżej, skład wydaje mi się też lepszy.

Dodaj opinię