Ekonomia kryzysu

(1 opinia klienta)
Kategoria:
Wydawnictwo: Wolters Kluwer
Okładka: miękka
stron: 372
Wymiary: B5

62,40 

Czas wysyłki: Towar tymczasowo niedostępny

Podziel się ze znajomymi:

Opis

„Jest to bezsprzecznie najlepsza książka pokazująca rzetelnie istotę obecnego światowego kryzysu gospodarczego. Choć ukazało się wiele prac roztrząsających jego charakter, to żadna z nich tak trafnie, dogłębnie i prawdziwie nie pokazuje uwarunkowań, dynamiki i następstw kryzysu”.
prof. Grzegorz W. Kołodko

– Dlaczego doszło do największego finansowego krachu ostatnich dziesięcioleci?

– Czy ostatni kryzys to zwiastun początku końca amerykańskiego imperium?

– Czy ratowanie za wszelką cenę instytucji finansowych to dobra droga?

– Co dalej ze strefą euro?

Między innymi na te pytania znajdziemy odpowiedź w „Ekonomii kryzysu”. Autorzy, obalając liczne mity, analizują ostatnie wydarzenia w kontekście kryzysów finansowych, które wydarzyły się na przestrzeni wieków w różnych częściach świata. Zdarzenia z kilku ostatnich lat wpisują się w znany od wieków wzorzec. Kryzysy przebiegają w określony, logiczny sposób i wywołują dające się przewidzieć skutki.

Autorzy nie tylko pokazują nam, jak należy rozpoznawać niestabilność globalnego systemu finansowego i jak nad nią panować, lecz także wyjaśniają, co należy zrobić, aby światowa gospodarka wyszła z zapaści i aby ożywienie gospodarcze nie okazało się tymczasowe.

1 opinia dla „Ekonomia kryzysu”

  1. Michał

    Polecam książkę „Ekonomia Kryzysu” autorstwa Nouriel Roubini. Autor opisuje w bardzo przystępny sposób – powiedziałbym zdroworozsądkowy – mechanizmy ekonomiczne odpowiedzialne za powstanie i wychodzenie z kryzysu jednocześnie nie rezygnując z precyzji, co zdarza się młodym i przede wszystkich medialnym autorytetom, do których autora niechcący można by zaliczyć. Wizerunek autora, jako znawcy problematyki kryzysu i osoby, która go przewidziała moim zdaniem nie jest na wyrost.

    Ostatnimi czasy zdarza się natknąć na pozycje (szczególnie młodych autorytetów), które mam wrażenie pisane są na siłę – huczny tytuł nawiązujący do aktualnych wydarzeń, dobre streszczenie – natomiast płytka treść podana w amerykańskim stylu. Mogę zapewnić, że nie jest to z pewnością taka książka.

    Moim zdaniem jest to jedna z lepszych książek dotyczących problematyki kryzysu, pokusiłbym się o stwierdzenie, ze można ją spokojnie postawić obok klasyki tj. Kindelberger, a nawet należałoby przeczytać ją w pierwszej kolejności ze względu choćby na aktualność opisywanych zdarzeń i chronologiczny opis historycznych kryzysów. Faktem jest, że Kindelberg rezygnuje z chronologii, co sprawia, że książka staje się trudna dla osoby nie znającej historii kryzysów.

    Proponowane przez autora pomysły na unikniecie kryzysu w przyszłości (przede wszystkim zreformowanie sytemu oceny kredytowej przez agencje ratingowe) wydają się być realne do wprowadzenia. Autor patrzy na kryzys nie tylko przez pryzmat amerykańskiej ekonomi – choć jest to bezsprzecznie temat wiodący.

    Książka może być także interesująca, gdyż próbuje przewidzieć rozwój sytuacji w najbliższym czasie (ukazała się na początku 2011), wiec czytelnik – może po roku czasu zweryfikować niniejsze przewidywania i oczekiwania prezentowane przez autorów.

Dodaj opinię