Opis
Psychologia giełdy to ulubiony temat Kostolanya, którego zawsze fascynowały ludzkie zachowania na parkiecie. Jego książka opowiada o tych, którzy potrafią myśleć nieschematycznie, i o tych, którzy przegrywają, dlatego że są absolutnie pewni wszystkiego. Bo gra na giełdzie nie przypomina ani szachów, ani ruletki – jest zdumiewającym połączeniem jednego i drugiego. Kostolany podstawowe zasady działania tej potężnej machiny finansowej ilustruje na przykładach zdarzeń z własnego życia, zamieniając nudny wykład z ekonomii we frapującą anegdotę.
„Giełda to 90% psychologii” – twierdził André Kostolany. Toteż jego książka jest zbiorem luźnych wykładów pomagających zrozumieć własne myśli, zachowania i utarte nawyki, a nie kodeksem sztywnego postępowania, który miałyby zagwarantować sukces. Kostolany na podstawie giełdowych doświadczeń prezentuje, jak istotnym elementem całego procesu inwestycyjnego jest panowanie nad emocjami, zrozumienie wagi informacji, intuicji oraz niebezpieczeństw manipulacji rynkowych.
Książka „Psychologia giełdy” podzielona jest na dwanaście wykładów. Każdy z nich omawia konkretny temat, na przykład fascynację pieniędzmi, giełdową logikę, psychologiczne podłoże kryzysu, podążanie za inwestycyjnymi guru, przesądy i mity dotyczące rynków finansowych czy hazardowe podejście do giełdy. Przy okazji Kostolany przedstawia również swoje koncepcje dotyczące:
- bogactwa i niezależności;
- psychologicznych aspektów popytu i podaży;
- intuicji i analizy technicznej;
- mitów dotyczących ceny;
- akademickiego podejścia do rynku.
Inwestowanie a nauki ścisłe
Mówiąc o inwestorach, często myślimy o ekonomistach, wybitnych matematykach oraz przenikliwych, analitycznych umysłach. Tymczasem Kostolany z wykształcenia był filozofem, który ukończył również historię sztuki. Patrzył na giełdy i notowane na nich instrumenty z szerszego punktu widzenia niż tylko cena. W książce wielokrotnie ukazuje procesy emocjonalne, jakie zachodzą w głowach inwestorów. Według Kostolanya to właśnie ich zrozumienie jest kluczem do zarabiania pieniędzy. Czytając „Psychologię giełdy”, nie można pozbyć się wrażenia, iż za sprawą tej lektury otrzymuje się szereg cennych rad i wskazówek od kogoś, kto jest naszym przyjacielem. Ten ktoś w szczegółowy i szczery sposób opowiada, jak na rynkach finansowych dorobił się majątku.
Intuicja – pomoc czy przekleństwo
Kostolany często zwraca uwagę na aspekty inwestowania, które pozornie wydają się nieszkodliwe. Jednym z nich jest intuicja. Ta, według autora, jest jedną z najbardziej szkodliwych przypadłości inwestora. Kiedy podejmuje się decyzje inwestycyjne na podstawie szóstego zmysłu, łatwo zostać najzwyklejszym hazardzistą, a wówczas giełda nie będzie się niczym różnić od kasyna. O tym, jak okiełznać intuicję, Kostolany mówi w wykładzie dziesiątym, zatytułowanym „Małe psychopatologie giełdy”.
Ponadczasowa psychologia giełdy
Skuteczna spekulacja jest złożonym procesem, podczas którego jedną z głównych determinant są emocje i przekonania. Poznanie swoich słabości i praca nad nimi oraz świadomość mocnych stron to ścieżka, którą powinien przejść każdy inwestor. „Psychologia giełdy” André Kostolanya jest zbiorem uniwersalnych wywodów, które w precyzyjny sposób nakreślają psychologiczne aspekty inwestowania i proponują ponadczasowe rozwiązania, które sprawdzały się na europejskich parkietach w XX wieku i obowiązują również dziś.