10 książek must-have dla inwestora indywidualnego wg Grzegorza Zalewskiego

15 maja 2020

Inwestujesz na giełdzie albo zamierzasz zacząć? Odpowiedzialna i konsekwentna edukacja to jedyna droga, aby odnieść prawdziwy sukces. Książki stanowią jedno ze źródeł wiedzy, ale jest ich na rynku pełno – w naszej księgarni ponad 1000.

10 książek must-have dla inwestora indywidualnego wg Grzegorza Zalewskiego

Jak wybrać tę odpowiednią? Podpowiada ekspert – Grzegorz Zalewski. Tekst powstał na podstawie wykładu Grzegorza Zalewskiego przeprowadzonego podczas Forum Finansów i Inwestycji 2020 w Warszawie. Jego pełen zapis możesz zobaczyć na naszym YouTube.

analiza fundamentalna książki

Wycena firmy. Storytelling i liczby, Aswath Damodaran

Aby wycenić firmę, należy poznać jej opowieść, historię, wartości, a następnie zestawić to wszystko z liczbami. Analiza liczb i opowieści niezależnie od siebie prowadzi do mylących wniosków. Damodaran słuszność swojego twierdzenia udowadnia w praktyce, przyglądając się takim markom, jak Uber, Facebook, Apple czy Amazon.

Więcej informacji o książce.

Superprognozowanie

Superprognozowanie. Sztuka i nauka prognozowania, Philip E. Tetlock, Dan Gardner

Lektura obowiązkowa dla tych, którzy zajmują się prognozowaniem trendów w gospodarce, polityce finansach czy mediach. Można poznać w niej nie tylko cechy skutecznego prognosty, ale przekonać się również, w jaki sposób stawiać prognozy i ewentualnie dokonywać ich korekt.

Więcej informacji o książce.

Sygnał i szum

Sygnał i szum. Sztuka prognozowania w erze technologii, Nate Silver

To kolejna pozycja dla tych, którzy chcą zgłębić tajniki prognozowania. Dzięki niej nauczyć się można, jak stworzyć dobry model, korzystając z wartościowych informacji, pomijając te zbędne. Mowa tu o tzw. szumie, który może wpływać na wyniki, ale jest bezwartościowy dla modelu.

Więcej informacji o książce.

Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym

Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym, Daniel Kahneman

Laureat Nobla ukazuje w tej klasycznej pozycji, jak lepiej poznać siebie, aby móc podejmować możliwie najlepsze decyzje w każdej dziedzinie życia, w tym na rynkach finansowych. Ekonomiści wydają się racjonalni (choć i to można podważyć), ale wielu uczestników rynku to zwykli ludzie, którzy już racjonalni być nie muszą. W książce prezentowane są mechanizmy procesów inwestycyjnych oraz czynniki, które na nie wpływają.

Więcej informacji o książce.

Analiza techniczna rynków terminowych

Analiza techniczna rynków terminowych, Jack D. Schwager

Jedna z najbardziej wartościowych książek na temat analizy technicznej, choć może być trudna dla osoby początkującej. Dużo w niej dystansu i krytycyzmu. Ukazanych jest wiele technik, ale za każdym razem Schwager podkreśla ich ułomności. Czy to, co widzisz na wykresie, faktycznie jest tym, „co sądzisz”? A może to tylko złudzenie i przypadkowa fluktuacja?

Więcej informacji o książce.

Książka, która zmieniła moje podejście do inwestowania

Czarodzieje rynku. Rozmowy z wybitnymi traderami, Jack D. Schwager

Pozycja zawierająca wywiady z inwestorami i traderami z rynków: surowcowych, walutowych bądź akcyjnych. Każdy z nich ma inną metodę i podejście do inwestowania, które czasem pozostają nawet ze sobą sprzeczne. Książka udowadnia, że nie ma jednej drogi do sukcesu.

Więcej informacji o książce.

najpopularniejsze książki o giełdzie

Wspomnienia gracza giełdowego, Edwin Lefèvre

Dzieło opowiadające o życiu jednego z najbardziej znanych spekulantów początku XX wieku – Jesse Livermoore’a. Ta pozycja wciąż pozostaje aktualna. Pozycja obowiązkowa, zwłaszcza dla początkujących inwestorów – pełna rad, ciekawych komentarzy historycznych. Livermoore kilkukrotnie bankrutował, ale za każdym razem był w stanie odbudować swoją fortunę (oprócz ostatniego razu). Swego czasu należał do grona najbogatszych ludzi na świecie.

Więcej informacji o książce.

Giełda, wolność i pieniądze

Giełda, wolność i pieniądze. Poradnik spekulanta, Van K. Tharp

W tej książce można znaleźć opis odpornego modelu zarządzania kapitałem, procesu budowy systemu transakcyjnego, modelowania i elementów psychologii inwestowania. Pozycja od dłuższego czasu jest niedostępna, ale podobny tytuł, tego samego autora, to „Trader doskonały”.

Więcej informacji o książce.

Zwiedzeni przez losowość

Zwiedzeni przez losowość, Nassim Nicholas Taleb

Książka podkreśla, jak duże znaczenie ma branie pod uwagę zdarzeń mało prawdopodobnych, czyli tzw. czarnych łabędzi oraz uwzględnianie roli przypadkowości. Czy dany sukces to kwestia ciężkiej pracy, czy może jednak szczęśliwy traf? Taleb odpowiada na to pytanie w swój charakterystyczny, trochę bezkompromisowy sposób.

Więcej informacji o książce.

Błyskotliwi chłopcy

Błyskotliwi chłopcy. Rewolta na Wall Street, Michael Lewis

Jak wygląda trading wysokich częstotliwości w praktyce? Dzięki tej książce można poznać zasady funkcjonowania świata finansów, włącznie z jego wadami. Oto Michael Lewis w najlepszym wydaniu!

Więcej informacji o książce.

Mamy nadzieję, że książki z listy okażą się ciekawe, ale przede wszystkim pożyteczne. Po ich przeczytaniu pamiętaj, aby podzielić się swoją opinią na stronie produktu lub naszym profilu na Facebooku lub w Grupie „Inwestuję, więc czytam”. Pomóż innym wybrać najlepszą lekturę odpowiedzialnego inwestora!